Ludzie i style

Kava spod ławy

Jak kava przestała być dopalaczem

Według zwolenników kava to relaksujący napój o smaku „pieprzowo-ziemnym”. Według zwolenników kava to relaksujący napój o smaku „pieprzowo-ziemnym”. Todd Henry
Jak dzięki odwołaniu do Jana Pawła II udało się zdjąć z polskiej listy zakazanych dopalaczy lokalny napój z południowego Pacyfiku.
Ceremonia powitania kavą na Fidżi.BEW Ceremonia powitania kavą na Fidżi.

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zrównała dopalacze z narkotykami. Ale w cieniu kolejnej odsłony walki z producentami „mocarzy” z wykazu środków odurzających toczyła się mniejsza batalia – o legalizację kavy. Ta znikła z listy, do której w ostatnich latach tylko dopisywano kolejne substancje. To precedens. – Od 20 lat wszystko idzie w odwrotną stronę – zauważa Grzegorz Wodowski, kierownik poradni MONAR w Krakowie.

Kavę uratowała grupa ludzi, którzy nie mogli się pogodzić z tym, że Polska była jedynym państwem w UE zakazującym tego specyfiku.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Ludzie i style; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Kava spod ławy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Brunatne Podhale: Fajne chopaki, ideologiczne i narodowościowe

„Mundury – co tam. Schludnie ubrani. Po Chochołowskiej chodzą? A gdzie mają chodzić? Co do tych Żydów, to raczej niepotrzebnie na nich krzyczą. On osobiście raczej by nie krzyczał. Ale Żydzi są przebiegli, mają pieniądze, rządzą na świecie. Tak było, jest i będzie”.

Przemysław Witkowski
24.11.2020