Ludzie i style

Kava spod ławy

Jak kava przestała być dopalaczem

Według zwolenników kava to relaksujący napój o smaku „pieprzowo-ziemnym”. Według zwolenników kava to relaksujący napój o smaku „pieprzowo-ziemnym”. Todd Henry
Jak dzięki odwołaniu do Jana Pawła II udało się zdjąć z polskiej listy zakazanych dopalaczy lokalny napój z południowego Pacyfiku.
Ceremonia powitania kavą na Fidżi.BEW Ceremonia powitania kavą na Fidżi.

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zrównała dopalacze z narkotykami. Ale w cieniu kolejnej odsłony walki z producentami „mocarzy” z wykazu środków odurzających toczyła się mniejsza batalia – o legalizację kavy. Ta znikła z listy, do której w ostatnich latach tylko dopisywano kolejne substancje. To precedens. – Od 20 lat wszystko idzie w odwrotną stronę – zauważa Grzegorz Wodowski, kierownik poradni MONAR w Krakowie.

Kavę uratowała grupa ludzi, którzy nie mogli się pogodzić z tym, że Polska była jedynym państwem w UE zakazującym tego specyfiku.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Ludzie i style; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Kava spod ławy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014