Ludzie i style

Ustawieni do pionu

Czas na filmy w pionie

Pionowe wideo oglądane na komórce, chociaż wypełnia cały ekran, paradoksalnie jest tylko małym okienkiem na tle rzeczywistości. Dla młodych osób, od początku podłączonych do nieskończonych strumieni treści, przyzwyczajonych, by konsumować je w trybie multitaskingu, robiąc kilka rzeczy naraz, to naturalne rozwiązanie. Pionowe wideo oglądane na komórce, chociaż wypełnia cały ekran, paradoksalnie jest tylko małym okienkiem na tle rzeczywistości. Dla młodych osób, od początku podłączonych do nieskończonych strumieni treści, przyzwyczajonych, by konsumować je w trybie multitaskingu, robiąc kilka rzeczy naraz, to naturalne rozwiązanie. Westend61 / Getty Images
W czasach, gdy wirtualna rzeczywistość i wielkie telewizory mają wypełniać całe pole widzenia, smartfony przyniosły nam modę na wideo pionowe.
Różne formaty to różne spojrzenie na świat: tradycyjne w fotoreportażu panorama, instagramowy kwadrat i smartfonowy pion.Damir Sagolj/Reuters/Forum Różne formaty to różne spojrzenie na świat: tradycyjne w fotoreportażu panorama, instagramowy kwadrat i smartfonowy pion.

Szybki test. Oto jesteśmy świadkami jakiegoś sensacyjnego zdarzenia, sięgamy więc po smartfona, klikamy ikonkę aparatu, ustawiamy tryb wideo i kręcimy. Wkrótce nasz filmik podbije internet i zarobi tonę lajków. Ale zanim się to stanie, musimy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie: czy kręcąc, będziemy trzymać telefon pionowo czy poziomo?

Kiedyś odpowiedź była prosta – oczywiście, że poziomo. Tak, żeby można to było potem oglądać na ekranach laptopów i telewizorów, w panoramicznym formacie 16:9.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Ludzie i style; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Ustawieni do pionu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021