Ludzie i style

Laga na Lewego, czyli bezradność Polaków w meczu z Austrią

Polska zagrała z Austrią w eliminacjach do Euro 2020. Polska zagrała z Austrią w eliminacjach do Euro 2020. Forum
Łukasz Fabiański uratował Polakom punkt w meczu z Austrią. Wciąż prowadzimy w grupie, ale z taką grą wstyd pokazywać się w finałach mistrzostw Europy.

Jest stabilnie. Stabilnie źle. Atak pozycyjny nie istnieje. Cierpliwe i dokładne rozegranie piłki – również nie. Szczytem taktycznego wyrafinowania w wykonaniu reprezentacji Polski pozostaje gra z kontrataku.

Na aferę i strzelanie po autach

Za najlepszych czasów poprzedniego selekcjonera Adama Nawałki te szybkie przejścia do ataku nawet przynosiły owoce. Teraz pomysł w zasadzie jest jeden: laga na Lewego (laga to w języku piłkarskim długie, kilkudziesięciometrowe podanie). W takich sytuacjach Lewandowski znajduje się tyłem do bramki rywali, z obrońcami na plecach. Szansa, że coś się z tej akcji urodzi, jest niewielka.

Taka taktyka to nic innego niż wyraz bezradności. Podobnie jak rozpaczliwe wybijanie piłki sprzed własnego pola karnego, nawet w niegroźnych sytuacjach. To już nawet nie są lagi na Lewego, tylko strzelanie po autach. Byle dalej od własnej bramki. Tymczasem dziś, w krajach futbolowo rozwiniętych, nawet bramkarzy uczula się, by nie wznawiali gry dalekimi wykopami, bo to klasyczna „gra na aferę”, z której pożytki są niewielkie. Ale na luksus gry podaniami mogą sobie pozwolić tylko piłkarze, których piłka nie parzy. Polacy niestety do nich nie należą.

O co chodzi trenerowi Brzęczkowi?

Bilans dwóch wrześniowych spotkań kadry to jeden punkt i zero strzelonych bramek. Po euforii spowodowanej zdobyciem kompletu punktów w czterech pierwszych eliminacyjnych meczach – mocno na wyrost, bo w grze Polaków trudno się było dopatrzyć jakiegoś sensownego planu – wracamy na ziemię. Słowenia wybrańców Jerzego Brzęczka stłamsiła, Austria przez większość meczu zamykała na własnej połowie. A to tylko europejscy średniacy.

Przez ponad rok pracy z reprezentacją Brzęczkowi nie udało się odcisnąć na niej własnego piętna. Nie ma dobrze funkcjonujących, powtarzalnych schematów, nie widać jasnej koncepcji gry. Żadnego elementu zaskoczenia, żadnego powiewu świeżości. Gra jest toporna, szarpana, bardzo często nieudolna. Można powiedzieć: smutna, polska klasyka. Jeśli tak mają prezentować się na mistrzostwach Europy, to lepiej, żeby wcale tam nie zagrali.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną