Ludzie i style

Klimat na lęk

Klimat na lęk. Czym jest depresja klimatyczna?

Wszystko, czego doświadczają Grenlandczycy, prędzej czy później przytrafi się reszcie świata. Wszystko, czego doświadczają Grenlandczycy, prędzej czy później przytrafi się reszcie świata. Lucas Jackson/Reuters / Forum
Czy depresja klimatyczna jest już chorobą cywilizacyjną naszych czasów? Jeśli spojrzymy na Grenlandię, łatwo uznamy, że tak. Ale może lęk przed końcem świata jest lepszy niż obojętność?
Z badań wynika, że katastrofę uznaje za rzeczywistą aż 90 proc. mieszkańców Grenlandii.Rob Oo/Wikipedia Z badań wynika, że katastrofę uznaje za rzeczywistą aż 90 proc. mieszkańców Grenlandii.

Dyskusje czy publikacje poświęcone skutkom katastrofy klimatycznej należałoby poprzedzać ostrzeżeniem: „uwaga, zagłębianie się w temat grozi gorszym samopoczuciem”. Bo co może zrobić pojedynczy mieszkaniec planety? Sam apokalipsy przecież nie zatrzyma. Szacuje się, że liczba medialnych doniesień na temat kryzysu klimatycznego od 2007 r. wzrosła o 78 proc., a liczba powiązanych publikacji naukowych i akademickich w międzyczasie się potroiła. Wszystkie są względnie ponure.

Kolejne

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Ludzie i style; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Klimat na lęk"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >