Ludzie i style

Łazienka zero waste

W łazience także łatwo można ustrzec się wytwarzania odpadów, bo pasta do zębów, mydło w płynie czy inne kosmetyki w plastikowych opakowaniach nie pasują do życia w zgodzie z filozofią zero waste. W łazience także łatwo można ustrzec się wytwarzania odpadów, bo pasta do zębów, mydło w płynie czy inne kosmetyki w plastikowych opakowaniach nie pasują do życia w zgodzie z filozofią zero waste. mat. pr.
Przyjazna dla środowiska alternatywa dla szczoteczki do zębów, papieru toaletowego i innych artykułów higieny osobistej.

Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie, co wywołuje dramatyczne następstwa w przyrodzie. Zwłaszcza w łazience używa się wielu jednorazowych produktów, takich jak: pałeczki do uszu, wilgotny papier toaletowy czy różnego rodzaju opakowania. Warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Istnieje wiele możliwości ochrony zasobów i środowiska – również w stosowaniu przedmiotów higieny intymnej.

Plastik w oceanach, mikroplastik w glebie – śmieci to globalny problem. Naukowcy ostrzegają, że jeśli nie zmienimy metod utylizacji odpadów, to do 2050 roku ilość plastiku pływającego w morzach będzie ważyć więcej niż wszystkie żyjące w nich ryby. Jeszcze lepiej byłoby w ogóle nie produkować śmieci. Nadeszła więc pora, aby każdy zrewidował swoje zachowania i kontrolował wyrzucane przez siebie odpady. Należy zatem dążyć do podniesienie świadomości, że to człowiek jest największym zagrożeniem dla różnorodności i stabilności środowiska, a każdy z nas może przyczynić się do jego ochrony.

W badaniu Forsa Institute, zrealizowanym na zlecenie firmy Geberit, ochrona środowiska była istotna dla 33 procent ankietowanych, zajmując drugie miejsce zaraz po higienie (38 procent).mat. pr.W badaniu Forsa Institute, zrealizowanym na zlecenie firmy Geberit, ochrona środowiska była istotna dla 33 procent ankietowanych, zajmując drugie miejsce zaraz po higienie (38 procent).

Ekologiczna alternatywa dla środków higieny osobistej
Żeby przestać zaśmiecać planetę, nie wystarczy zrezygnować z kupowania kawy w jednorazowych kubkach. Do zmniejszania produkowania odpadów, a przynajmniej do zastępowania ich surowcami nadającymi się do recyklingu, powinno się dążyć w każdej dziedzinie życia – powoli staje się to modą. „Liniowy model wyzyskiwania przyrody, w którym z zasobów powstają produkty, a z produktów – śmieci, stopniowo zmienia się na regeneratywny model korzystania z zasobów”, mówi futurolog Andreas Steinle, który bada społeczne megatrendy. W łazience także łatwo można ustrzec się wytwarzania odpadów, bo pasta do zębów, mydło w płynie czy inne kosmetyki w plastikowych opakowaniach nie pasują do życia w zgodzie z filozofią zero waste. Jest jednak mnóstwo sposobów ekologicznych, alternatywnych. W wielu sklepach mydło w kostce jest dostępne bez opakowania. W formie kostki można kupić również żel pod prysznic i szampon. Niektóre sklepy wolne od plastiku sprzedają szampon, którym można napełnić własny pojemnik. Pałeczki do uszu i szczotki do zębów z plastiku można zastąpić drewnianymi lub bambusowymi, a tradycyjne płatki bawełniane w plastikowym woreczku – wielorazowymi płatkami z bawełny organicznej. Chętni do eksperymentowania zwolennicy ochrony przyrody mogą produkować kosmetyki we własnym domu, na przykład: dezodoranty czy szminki ochronne.

Higienicznie, przyjemnie i z korzyścią dla środowiska
Pobyt w toalecie też może ulec zmianie. Do produkcji papieru toaletowego używa się cennych zasobów, takich jak woda i drewno. Szczególnie katastrofalny wpływ na środowisko ma papier nawilżany, w którego skład wchodzą także włókna sztuczne. Wilgotne chusteczki nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego zatykają rury kanalizacyjne i pompy w oczyszczalniach ścieków.

Sedes z bidetem sprawia, że nawilżany papier staje się zbędny.mat. pr.Sedes z bidetem sprawia, że nawilżany papier staje się zbędny.

Tymczasem sedes z bidetem sprawia, że nawilżany papier staje się zbędny. Delikatne czyszczenie wodą zapewnia poczucie świeżości. Po naciśnięciu przycisku wysuwa się wygięte ramię dyszy myjącej, delikatnie czyszcząc miejsca intymne strumieniem wody o przyjemnej temperaturze. Jeśli sedes jest do tego wyposażony w funkcję suszenia, jak Geberit AquaClean Mera, można całkowicie zrezygnować z papieru toaletowego i jego plastikowego opakowania. „Toaleta myjąca łączy zalety dla ciała i dla środowiska”, podkreśla Marta Ostojska, specjalista ds. PR w Geberit. „Mówiąc precyzyjniej, użytkownik toalety myjącej może zaoszczędzić nawet do 46 rolek papieru toaletowego rocznie w ciągu roku”. Wielu konsumentów ceni sobie toalety myjące właśnie za możliwość ograniczenia produkcji śmieci. W badaniu Forsa Institute, zrealizowanym na zlecenie firmy Geberit, ochrona środowiska była istotna dla 33 procent ankietowanych, zajmując drugie miejsce zaraz po higienie (38 procent).

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020
Reklama