Ludzie i style

Salon z antresolą – jak go modnie i funkcjonalnie urządzić?

Materiały klienta
W mieszkaniach i domach jednorodzinnych, które mają wysokie kondygnacje, można spotkać się z antresolami. Takie dodatkowe piętra czy półpiętra mogą znacznie zwiększyć przestrzeń użytkową pomieszczeń mieszkalnych. Podpowiadamy, jak je zaaranżować w ciekawy sposób.

Antresola to rozwiązanie nie tylko modne, lecz także bardzo praktyczne. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie są wysokie kondygnacje. Dzięki nim można wygospodarować dodatkową przestrzeń użytkową w mieszkaniach znajdujących się w śródmiejskich kwartałach, czyli w kamienicach, czy starych budynkach poprzemysłowych zaadaptowanych na cele mieszkalne – loftach. Antresola sprawdzi się również w domach jednorodzinnych, np. w wysokim salonie.

Pokój z antresolą – podstawowe wskazówki

Antresola sprawdzi się zarówno w tradycyjnie urządzonych wnętrzach, tych nowoczesnych, jak i tam, gdzie nowoczesność ma się łączyć z rozwiązaniami tradycyjnymi. Pokój z antresolą to nie tylko ciekawe i modne, lecz także funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki niemu można bowiem w małych, lecz wysokich mieszkaniach (a takie często znajdują się w starych śródmiejskich kamienicach) uzyskać nieco dodatkowej przestrzeni.

Aby móc jednak myśleć o zastosowaniu antresoli, należy wiedzieć, że rozwiązanie to ma specyficzne wymogi, spośród których najważniejszym jest wysokość pomieszczenia. Antresola wymaga dość wysokich wnętrz, minimalna wysokość takiego pomieszczenia powinna wynosić 4,4 m. Parametry takie pozwalają na uzyskanie dwóch równoprawnych, w pełni użytkowych przestrzeni pod względem wysokości.

W przypadku niższych mieszkań zbudowanie antresoli również jest możliwe. Jednak wówczas przestrzeń, która powstanie na antresoli, przeznaczona może być raczej wyłącznie do spania. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że minimalna odległość od antresoli do sufitu powinna wynosić około 1,2-1,5 m. Taka wysokość pozwala na komfortowe siadanie na łóżku.

W przypadku niższych mieszkań przestrzeń, która powstanie na antresoli, przeznaczona może być do spaniaMateriały klientaW przypadku niższych mieszkań przestrzeń, która powstanie na antresoli, przeznaczona może być do spania

Kolejnym bardzo ważnym wymogiem jest zastosowanie odpowiednich schodów, które zapewnią bezpieczne i wygodne korzystanie z antresoli. Schody prowadzące na antresolę powinny być funkcjonalne i dopasowane do wielkości pomieszczenia. Mogą one być zarówno proste, jak i kręcone. Ważne, by miały standardowe proporcje i odpowiednią, dającą zabezpieczenie balustradę. Również górna część powinna być zabezpieczona odpowiednimi barierkami.

Salon z antresolą – inspiracje

Nie mniej ważne od kwestii bezpieczeństwa i dobrania wysokości antresoli jest odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w którym ona się znajduje. Bardzo dobrym rozwiązaniem w zakresie oświetlenia salonu z antresolą jest zastosowanie kilku różnych źródeł światła, wśród których każde będzie spełniać oddzielne funkcje i oświetlać określone miejsca. Do oświetlenia salonu z antresolą sprawdzą się:

 • lampy sufitowe – zawieszone w różnych strefach,
 • lampy stojące – ustawione w odpowiednich przestrzeniach,
 • lampki nocne – oświetlające wybrane miejsca.

Przy doborze oświetlenia do salonu z antresolą nie można zapomnieć o tym, że każdy z poziomów powinien mieć swoje niezależne źródło światła:

 • oświetlenie na dole – można użyć do tego celu lamp wiszących, które będą zwisać z sufitu, a ich żarówki znajdować się będą poniżej poziomu antresoli (w związku z tym powinny mieć długie kable); dobrym rozwiązaniem są również lampy podłogowe,
 • oświetlenie na antresoli – sprawdzą się kinkiety oraz oprawy sufitowe.

Odpowiednie oświetlenie salonu z antresolą to jednak nie tylko sztuczne światło w postaci lamp, lecz także dostęp do światła dziennego. Na górze dobrze jest zatem zastosować ażurowe lub szklane barierki antresoli i schodów, które nie będą blokować światła dziennego.

Ażurowe lub szklane barierki antresoli i schodów umozliwiają dostęp światła dziennego.Materiały klientaAżurowe lub szklane barierki antresoli i schodów umozliwiają dostęp światła dziennego.

W wysokich pomieszczeniach najczęściej znajdują się wysokie okna. Warto więc zadbać o odpowiednią ich dekorację. Najlepiej sprawdzą się tu długie firany oraz zasłony, które będą sięgały od samej góry wnętrza, aż do podłogi. Duże, wysokie okna pozbawione firanek będą się prezentować bardzo niekorzystnie. Jeśli już koniecznie chcesz zastosować żaluzje lub rolety, to spełnią one raczej funkcję wspomagającą.

Tak jak w aranżacji każdej przestrzeni, również salon z antresolą powinien charakteryzować się spójnością aranżacyjną. Może to być o tyle trudniejsze zadanie, że z pozoru otrzymuje się dwa niezależne pomieszczenia. W rzeczywistości jednak jest to w dalszym ciągu jedno pomieszczenie, które składa się z dwóch mniejszych przestrzeni, nie tyle niezależnych, ile cechujących się pewną ograniczoną autonomią.

W aranżacji salonu z antresolą można postawić na mocny akcent kolorystyczny, który pojawi się zarówno w dodatkach na antresoli, jak i w salonie. Warto trzymać się jednego stylu i spójnej palety barw. W salonie z antresolą sprawdzą się takie meble, jak sofy i fotele, stoliki kawowe albo ławy, regały na książki. Zobacz np. ofertę na: stoliki kawowe IKEA.

Salon z antresolą – zalety

Najważniejszą zaletą antresoli jest możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni wysokich pomieszczeń. Salon z antresolą sprawdzi się doskonale zwłaszcza w przypadku:

 • wysokich mieszkań znajdujących się w kamienicach,
 • mieszkań w dawnych budynkach przemysłowych – loftach,
 • domów z poddaszem,
 • domów z wysokimi salonami,
 • mieszkań z wysokimi pomieszczeniami.

Antresola jest rozwiązaniem, które powoduje otwarcie przestrzeni nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Dzięki temu wnętrze, w którym zastosowano antresolę, sprawia wrażenie znacznie bardziej przestronnego. W przypadku kamienic z wysokimi kondygnacjami przestrzeń pomiędzy meblami a sufitem może sprawiać bardzo niekomfortowe wrażenie przebywania w miejscu niedostępnym, nieprzyjaznym. Antresola wypełnia tę przestrzeń i sprawia, że jest ona bardziej przytulna.

Antresola umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni nie tylko w poziomie, ale również w pionie dzięki temu wnętrze sprawia wrażenie znacznie bardziej przestronnego.Materiały klientaAntresola umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni nie tylko w poziomie, ale również w pionie dzięki temu wnętrze sprawia wrażenie znacznie bardziej przestronnego.

Salon z antresolą – przykładowe aranżacje

Antresola w salonie daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Można ją zaadaptować m.in. na:

 • sypialnię – w przypadku wyższych kondygnacji na antresoli można ustawić łóżko, natomiast w niższych pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja ze standardowego łóżka na rzecz materaca,
 • pokój dzienny dla domowników – antresola może służyć za miejsce do spożywania posiłków, organizowanie spotkań rodzinnych i w gronie znajomych, można więc rozstawić tu sofy, kanapy, fotele, czy stoły i stoliki kawowe,
 • gabinet, biuro, pracownię – antresola to również dobre miejsce na urządzenie tam pracowni , domowego gabinetu lub biura, czyli miejsca, gdzie w zaciszu domowym można wykonywać swoją pracę lub poświęcić się hobby,
 • pokój multimedialny i sala zabaw – na antresoli można urządzić także miejsce do oglądania telewizji, do gier telewizyjnych i planszowych, a także innych rozrywek zarówno dla młodszych, jak i starszych domowników.

Zobacz ofertę na: sofy i kanapy do salonu IKEA!

Bardzo często na zastosowanie antresol w swoich mieszkaniach decydują się osoby zamieszkujące modne poprzemysłowe lofty. To typ wnętrz, który z założenia łączy nowoczesność z zabytkowością. Dzięki temu w tych pomieszczeniach można swobodnie łączyć styl nowoczesny z tradycyjnym, pamiętając o stosowaniu podobnych rozwiązań na każdym z tych poziomów. W takich wnętrzach sprawdzają się cegły, kamień oraz elementy metalowe.

Antresola pozwala na powiększenie przestrzeni użytkowej pomieszczeń. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w miejscach z wysokimi kondygnacjami: w kamienicach, loftach, domach jednorodzinnych z wysokimi salonami oraz poddaszami. Zastosowanie antresoli umożliwia zaaranżowanie wysokich przestrzeni w sposób kreatywny, użyteczny, a jednocześnie przytulny i przyjazny domownikom.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

 • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
 • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
 • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
 • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020
Reklama