Ludzie i style

Materace twarde - dla kogo wybór tego materaca okaże się dobrym rozwiązaniem?

Materiały klienta
Subiektywne odczucia względem twardości materaca mogą być nieadekwatne do jego rzeczywistych parametrów.

Zobacz, jak rozpoznać twardość materaca i dobrze dobrać ją do swoich potrzeb.

Co to znaczy, że materac jest twardy?

Teoretycznie pytanie wydaje się łatwe. Twardy materac to ten, który nie ugina się dostatecznie pod naciskiem ciała, a więc powoduje na nie ucisk, utrudnia przepływ krwi, jest niewygodny. Tak podpowiada intuicja. Z drugiej strony – lekarze ponoć zalecają spanie na twardych materacach, bo te mają być zdrowsze dla kręgosłupa. Gdzie więc leży prawda? Jak zwykle pośrodku.

To, czy materac jest twardy, czy miękki, to kwestia jego konstrukcji i komponentów, z jakich został wykonany. Aby ułatwić klientom wybór, producenci materacy oznaczają swoje wyroby odpowiednim symbolem twardości, najczęściej od H1 do H4, przy czym im niższa cyfra, tym bardziej miękki będzie materac.

Dobrze dobrany materac to taki, który dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego nacisku lub – w przypadku materacy termoelastycznych – temperatury. Niezależnie od przyjętej w czasie snu pozycji, kręgosłup zawsze powinien być utrzymany w fizjologicznym kształcie. To o takich materacach lekarze mówią, że są twarde i zdrowsze, nawet jeśli opatrzone są symbolem H1. Materace o tej twardości to tak naprawdę materace miękkie, przeznaczone są dla osób o bardzo niskiej wadze i w niektórych przypadkach faktycznie mogą wydawać się twarde.

Dla kogo materac o twardości H3 i H4?

Materace oznaczone tymi symbolami rzeczywiście zasługują na miano twardych, co nie znaczy, że są niewygodne. Wręcz przeciwnie! Są bardzo wygodne dla osób o podwyższonej wadze, które zapadłyby się w materacach oznaczonych symbolem H1 i H2.

Materace oznaczone symbolem H3 polecane są osobom, które ważą przynajmniej 85 kilogramów. Materace oznaczone symbolem H4, potocznie nazywane są bardzo twardymi. Na nich dobrze wyśpią się osoby, których waga przekroczyła 100 kg.

Od powyższych zasad istnieje pewien wyjątek. Twarde i bardzo twarde materace hybrydowe polecane są parom, których waga znacząco się różni.

Co to jest materac hybrydowy i dlaczego nadaje się dla par?

Materac hybrydowy to szczególny rodzaj materaca. O ile klasyczne materace są sprężynowymi lub piankowymi, to materac hybrydowy jest jednym i drugim jednocześnie.

Który materac jest twardszy piankowy czy sprężynowy?Materiały klientaKtóry materac jest twardszy piankowy czy sprężynowy?

Materace hybrydowe są wyższe od klasycznych, ponieważ standardowa warstwa sprężynowa przykryta jest warstwą miękkiej i elastycznej pianki. Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu materac może służyć jednocześnie dwóm osobom o bardzo różnej wadze. Osoba lżejsza wygodnie wyśpi się na warstwie piankowej. Osoba cięższa zapadnie się w piance nieco głębiej, ale o jej komfort i wygodę snu zadbają sprężyny.

Dobrym przykładem wysokiej jakości materaca hybrydowego jest materac Hilding Dance marki Hilding Anders. Producent deklaruje przydatność materaca nie tylko dla par o dużej różnicy wagowej, ale też dla osób starszych, mających problemy ze wstawaniem z łóżka. Ponadnormatywna wysokość materaca znacznie ułatwia przyjęcie pozycji siedzącej, a następnie stojącej.

Który materac jest twardszy – piankowy, czy sprężynowy?

Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe produkowane są z różnych komponentów, co przekłada się bezpośrednio na ich twardość. Trudno tu o jednoznaczny wyrok sugerujący, że materac sprężynowy zawsze będzie twardszy od piankowego lub odwrotnie.

Już na przykładzie dwóch materaców marki Hilding: sprężynowego Hilding Makarena i piankowego Hilding Modern wyraźnie widać, że ta zasada się nie sprawdza. Materac Hilding Makarena ma stopień twardości H2 lub H3, natomiast materac Hilding Modern – H3 lub H4. Materac piankowy Hilding Rock & Roll ma zaś taką samą twardość jak wspomniany wyżej materac sprężynowy. Dlatego przy zakupie materaca nie powinno się sugerować wyłącznie jego budową. Każdorazowo trzeba indywidualnie sprawdzić, z materacem, o jakim stopniu twardości mamy do czynienia.

Dla przypomnienia: materace twarde to te oznaczone symbolem H3 lub H4.

Materace Hilding Anders – jakość, która nie zawodzi

Materace marki Hilding Anders (a także akcesoria oferowane przez tę markę, np. poduszki i stelaże pod materace) uznawane są za najlepsze nie tylko na rynku polskim, ale też na innych rynkach europejskich i światowych. Marka tworzy produkty sygnowane własnym logo oraz dla podmiotów zewnętrznych. Tu za przykład może posłużyć Pan Materac by Hilding Anders oraz Sleepmed by Hilding Anders.

O jakości marki Hilding najlepiej świadczą certyfikaty, jakimi odznaczone są materace, a także wyjątkowo długi okres gwarancji. Marka Hilding jako jedna z niewielu daje aż 15 lat gwarancji na swoje wyroby.

Materiał przygotowany przez firmę Sleepinghouse.pl

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Fundusz Odbudowy. Po co lewicy romans z PiS?

Inicjatywa i sprawczość. Na dźwięk tych słów politycy polskiej opozycji tracą rozum. Nie tylko lewicy zresztą.

Łukasz Lipiński
27.04.2021
Reklama