Ludzie i style

Przepiękny obraz to dopiero początek

Najlepsze wrażenia zapewnią nam telewizory w technologii OLED Najlepsze wrażenia zapewnią nam telewizory w technologii OLED Materiały klienta
Zbliżające się letnie igrzyska olimpijskie w Tokio to tylko jeden z ważnych powodów, by kupić telewizor w technologii LG OLED. Dwa kolejne są nawet bardziej istotne.

Skoro czytasz ten artykuł, prawdopodobnie już to wiesz. Większość z nas wie. Pandemia, wymuszając permanentny pobyt w domu, sprawiła, że te odmiany rozrywki, które pozwalają przenieść się gdzieś indziej, uciec poza cztery ściany domowego aresztu – przynajmniej w wyobraźni – gwałtownie zyskały na znaczeniu. Owszem, już wcześniej nie brako­wało osób, które nałogowo, godzinami oglądały seriale w abonamencie Netflixa czy innego VOD – ale nagle to hobby stało się tak masowe, że w pewnym momencie serwisy z filmami na żądanie musiały zmniejszyć jakość transmisji, bo rozgrzany do czerwoności internet po prostu się zatykał. Owszem, już wcześniej wiele osób czerpało radość z interaktywnej rozrywki – ale nagle z dnia na dzień kolejne setki milionów osób na całym świecie odkryły, że gry wideo to świetna metoda na relaks i wirtualne spotkania ze znajomymi. Gaming, dotąd dość powszechnie postrzegany jako wstydliwa przyjemność (ang. guilty pleasure), stał się w społecznym odbiorze rozrywką akceptowaną i cenioną, a akcje producentów gier wideo wystrzeliły w górę.

Te wszystkie formy rozrywki łączy jedno: potrzebują ekranu. Możliwie jak najlepszej jakości, by wyświetlane zawody sportowe, e-sportowe, filmy, seriale i gry wideo prezentowały się efektownie i zgodnie z intencją twórców. I bynajmniej nie chodzi tylko o to, by obraz był śliczny jak w bajce – z nasyconymi, żywymi kolorami, kontrastowy, z czernią głęboką jak w bezksiężycową noc i słońcem tak jasnym, że chce się mrużyć oczy. To wszystko jest szalenie ważne i warto o to zadbać, wybierając nowy telewizor. Doświadczeni koneserzy kina na telewizyjnym ekranie czy gier wideo wiedzą jednak, że istotne są także inne atuty - techniczne parametry i wyrafinowane rozwiązania, których efektu nie widać na pierwszy rzut oka w wypełnionych telewizorami sklepach z elektroniką.

Telewizory z serii LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery oferują zaawansowaną technologię prezentacji ruchu OLED Motion ProMateriały klientaTelewizory z serii LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery oferują zaawansowaną technologię prezentacji ruchu OLED Motion Pro

O tym za chwilę. Na razie reasumujmy: bez względu na to, czy chcemy oglądać zmagania sportowców na olimpiadzie w Tokio, kolejne odcinki serialu „Lupin” Netflixa, zagrać z rodziną lub przyjaciółmi w grę wideo czy wyświetlać na telewizorze zdjęcia z wakacji zrobione smartfonem – najlepsze wrażenia zapewnią nam telewizory w technologii OLED. Jako że absolutnym światowym liderem technologii OLED jest firma LG, przyjrzyjmy się modelom z najnowszej, najbardziej technologicznie zaawansowanej generacji tego producenta: telewizorom z serii LG OLED C1, dostępnym są w pięciu rozmiarach: 48, 55, 65, 77 i 83 cali i LG OLED G1 Gallery, które można wybierać spośród trzech wielkości: 55, 65 i 77 cali.

Jest kolorowo

Po pierwsze: kolory i kontrast. Jedna z głównych zalet telewizorów OLED nad tradycyjnymi telewizorami LED w najróżniejszych odmianach wynika z faktu, że diody organiczne (OLED – Organic LED) świecą same, nie potrzebują podświetlania. To się, w uproszczeniu, przekłada na bardziej nasycony kolorystycznie, żywy, naturalny i atrakcyjny dla oka obraz z nieskończonym kontrastem. Uderzająca jest różnica w wyświetlaniu czerni - w przypadku telewizorów OLED absolutnej (poszczególne piksele po prostu przestają świecić), podczas gdy telewizory LED mogą tylko próbować wyświetlać (sic!) w zamian jak najciemniejsze odcienie szarości.

Tymi naturalnymi, „genetycznymi” przewagami wyświetlaczy OLED zarządza w telewizorach z serii LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery procesor α9 Gen4 AI 4K – układ sztucznej inteligencji wykorzystującej algorytmy głębokiego uczenia (ang. deep learning). Potrafi na przykład rozpoznać na ekranie twarze i sylwetki, a nawet konkretne sceny w filmach, odróżnia plan pierwszy od tła. Dysponując danymi o natężeniu światła w pomieszczeniu, w którym znajduje się telewizor (dzięki wbudowanemu czujnikowi światła), potrafi zoptymalizować wyświetlany obraz tak, by prezentował się jak najlepiej.

Oglądając filmy, możemy korzystać z najnowszej wersji Dolby Vision IQ, gwarantującej obiektywnie najlepszą jakość obrazu. Z subiektywnym punktem widzenia bywa jednak różnie, czego dowodem są choćby głośne protesty gwiazd Hollywoodu, w tym Toma Cruise’a, krytykujących domyślnie aktywowaną w telewizorach funkcję wygładzania obrazu w ruchu (ang. motion smoothing). Osobom, które chcą oglądać filmy w wersji kinowej, zgodnie z wizją reżysera – bez wygładzania obrazu w ruchu i innych technologicznych ulepszeń nieznanych w epoce triumfów kina - najnowsze telewizory LG OLED oferują tryb Filmmaker Mode.

Duża szybkość wyświetlania i niezwykle krótki czas reakcji pikseli decydują o zwycięstwie.Materiały klientaDuża szybkość wyświetlania i niezwykle krótki czas reakcji pikseli decydują o zwycięstwie.

Precyzja i szybkość w sporcie i grach

Tak jednak, jak można uzasadniać chęć zachowania - z powodów artystycznych – pewnych tradycyjnych ułomności obrazu w trybie filmowym, tak przy oglądaniu chociażby programów sportowych czy w grach wideo wszelkie rozmycia i smużenia są bardzo niemile widziane. Dla takich osób telewizory z serii LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery oferują zaawansowaną technologię prezentacji ruchu OLED Motion Pro – zmniejszającą, jeśli wręcz nie niwelującą rozmycie, dzięki czemu obraz jest płynniejszy i wyraźniejszy.

Jednym z warunków uzyskania ostrego, detalicznego obrazu, gdy jakiś obiekt przemieszcza się bardzo szybko z jednego miejsca na ekranie w drugie, jest wysoka częstotliwość wyświetlania. Jak wiemy, obraz wyświetlany czy to w kinie, czy w telewizorze nie jest absolutnie płynny – to tak naprawdę szereg kolejnych statycznych kadrów wyświetlanych bardzo szybko po sobie, które nasz mózg składa w jednolitą całość. Im więcej takich kadrów, tym lepiej, obraz wydaje się wtedy bowiem bardziej płynny, a zarazem ostrzejszy, bez rozmyć. Telewizory z serii LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery mają ekrany wyświetlające obraz z maksymalną częstotliwością 120 Hz, czyli mogą wyświetlać aż 120 statycznych kadrów na sekundę. Ta cecha ekranu oraz możliwości obliczeniowe procesora α9 Gen4 AI 4K przetwarzającego zaawansowane algorytmy sprawiają, że gdy oglądamy mecz tenisowy, piłka zaserwowana w lewym dolnym rogu ekranu, błyskawicznie mknąc w róg prawy górny, nie zmieni się w burą smugę – pozostanie widoczna.

Jeszcze większe znaczenie mają przewagi monitorów LG OLED dla miłośników gier wideo, zwłaszcza realizujących się w dynamicznych dyscyplinach e-sportowych. Gdy w starciu z uzbrojonym przeciwnikiem lub w precyzyjnym braniu zakrętu wyścigowym bolidem liczą się ułamki sekund, duża szybkość wyświetlania i niezwykle krótki czas reakcji pikseli, gwarantowane przez telewizory z serii LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery, decydują o zwycięstwie. Oczywiście wszystkie nowe modele telewizorów LG OLED obsługują funkcję synchronizacji obrazu zaawansowanych układów graficznych najnowszych konsol – np. rekomendowanych do tych modeli Xbox Series X.

Inne ważne cechy telewizorów LG OLED G1 Gallery wpływające na jakość obrazu to wyższa niż w poprzednich modelach maksymalna jasność - nowa technologia OLED evo, a także charakterystyczne dla obu linii – LG OLED G1 Gallery i LG OLED C1 – rozdzielczość 4K i tryb HDR.

Nie tylko najwyższa jakość obrazu

LG OLED G1 Gallery jest smukły i elegancki, perfekcyjny w reprodukcji obrazów.Materiały klientaLG OLED G1 Gallery jest smukły i elegancki, perfekcyjny w reprodukcji obrazów.

Nie zapomnijmy o innych zaletach telewizorów z serii LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery. Oprócz obrazu ważny jest dźwięk. O jego jakość dba funkcja Dolby Atmos. Amatorzy dźwięku przestrzennego, zwiększającego atrakcyjność na przykład kina akcji, mogą korzystać z funkcji AI Sound Pro, generującej wirtualny dźwięk 5.1.2- kanałowy. Łączność Bluetooth pozwoli łatwo podłączyć zestaw głośników lub soundbar.

A jeśli kogoś intryguje słowo Gallery w nazwie flagowej serii telewizorów LG, cóż – telewizor LG OLED G1 Gallery jest tak smukły i elegancki, a przy tym perfekcyjny w reprodukcji obrazów, że może wisieć na ścianie niczym obraz właśnie, wyświetlając arcydzieła malarstwa z galerii muzeów świata. I trudno będzie się nie zachwycać.

Materiał powstał we współpracy z LG OLED

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Ludzie i style; s. ${issuePage}
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021
Reklama