Ludzie i style

Przewodnik po wymaganych dokumentach – podróż w dobie COVID-19

Przewodnik po wymaganych dokumentach – podróż w dobie COVID-19 Przewodnik po wymaganych dokumentach – podróż w dobie COVID-19 mat. pr.
Samo myślenie o zorganizowaniu wycieczki za granicę może wydawać się przytłaczające. Nie możesz pozwolić sobie na zapomnienie któregokolwiek z wymaganych dokumentów, ponieważ może to skutkować odmową wejścia na pokład samolotu, odmową przekroczenia granicy, a czasami nawet karą grzywny.

W tym wpisie wyjaśnimy, jakie dokumenty są wymagane podczas podróżowania za granicę w dobie pandemii COVID-19 i które z nich najprawdopodobniej będziesz musiał uzyskać.

Niezbędne dokumenty do podróży międzynarodowych

Paszport lub Dowód Osobisty

Ważny paszport lub ważny dowód osobisty to podstawowy element każdej dokumentacji podróżnej podczas wyjazdu za granicę. To, którego dokumentu będziesz potrzebował, zależy od zasad wjazdu ustanowionych przez rząd kraju, który chcesz odwiedzić.

Bardziej egzotyczne destynacje zazwyczaj wymagają, aby podróżni odwiedzali je z paszportami ważnymi przez co najmniej sześć miesięcy.

Sprawdź, który dokument z tych dwóch jest wymagany do odwiedzenia wybranego przez Ciebie miejsca i dokładnie sprawdź ważność Twojego dokumentu.

Podróż z nieważnym paszportem lub nieważnym dowodem osobistym może prowadzić do poważnych konsekwencji podczas pobytu za granicą. W razie potrzeby odnów dokument przed wylotem, aby uniknąć problemów po przyjeździe.

Wiza

Wiele krajów wymaga od podróżnych posiadania wizy. Aby odwiedzić państwa, które nie zezwalają na ruch bezwizowy lub jest on dostępny tylko dla niektórych podróżnych, należy złożyć wniosek o wizę przed rozpoczęciem podróży.

Wizy są dostępne w różnych formach, jednak możemy podzielić je na:

  • Wizy tradycyjne
  • Wizy elektroniczne
  • Wizy dostępne po przyjeździe

Wiza tradycyjna

Regularne wizy wydawane przez ambasadę są uznawane za najtrudniejsze do uzyskania, ponieważ proces składania wniosków zazwyczaj wymaga dostarczenia licznych dokumentów, osobistych wizyt w ambasadzie, a przetwarzanie wniosku może trwać nawet kilka tygodni.

Jeśli kraj, który zdecydowałeś się odwiedzić wymaga od Ciebie przedstawienia ważnej wizy wydanej przez ambasadę, sprawdź, jak wygląda proces składania wniosków z kilku tygodniowym wyprzedzeniem i zbierz wszystkie potrzebne dokumenty odpowiednio wcześniej, aby złożyć swój wniosek o wizę na czas.

Wiza elektroniczna

Wiza elektroniczna, e-wiza, elektroniczne zezwolenia na podróż i inne podobne dokumenty stanowią łatwiejszą alternatywę dla wiz tradycyjnych, umożliwiając podróżnym składanie wniosków wizowych online.

Średni czas przetwarzania wniosku o e-wizę wynosi 72 godziny, a zatwierdzony dokument jest dostarczany bezpośrednio na skrzynkę mailową wnioskodawcy.

Podczas ubiegania się o e-wizę nie są wymagane wizyty w ambasadzie, a do ukończenia procesu składania wniosku zazwyczaj potrzebny jest tylko ważny paszport, adres e-mail i jakiekolwiek działające urządzenie elektroniczne (telefon, laptop, komputer lub tablet).

Wiza dostępna po przyjeździe - VoA

Niektóre kraje oferują możliwość ubiegania się o wymaganą wizę po przybyciu na granicę w jednym z punktów kontrolnych.

W tym przypadku należy przejść przez proces aplikacji dopiero po przyjeździe, a wiza wydawana jest po złożeniu wniosku.

Podróżni korzystający z systemu VoA muszą zebrać wymagane dokumenty uzupełniające wniosek przed wyjazdem, aby móc przejść przez proces aplikacji po przyjeździe.

Aplikowanie o wizę dostępną po przyjeździe może wiązać się z długimi kolejkami, zwłaszcza jeśli wielu podróżnych będzie składać wnioski na granicy.

Dokumenty na podróż wymagane w związku z COVID-19

Formularz lokalizacyjny pasażerów/deklaracja zdrowotna

Wiele krajów wprowadziło nowy wymóg wjazdowy w postaci formularzy lokalizacyjnych pasażerów lub innych deklaracji zdrowotnych.

Takie dokumenty zazwyczaj wymagają od podróżnych dostarczenia dokładnych i aktualnych informacji na temat ich:

  • danych osobowych
  • danych kontaktowych
  • szczegółów dotyczących planowanej podróży
  • stanu zdrowia
  • statusu zaszczepienia
  • wyników testów na COVID-19
  • danych osoby, którą można powiadomić w razie nagłych wypadków

PLFy są zazwyczaj dostępne online i powinny być wypełnione w ciągu 72 godzin od planowanego przyjazdu. Niektóre kraje wymagają od podróżnych wypełnienia deklaracji zdrowotnych w krótszym czasie, nawet na 24 godziny przed przybyciem, aby mieć pewność, że podane dane będą aktualne.

Jeśli wymagane jest wypełnienie PLF-a przed podróżą, a Ty zdecydujesz tego nie zrobić lub zapomnisz o tym dokumencie, możesz nie dostać zezwolenia na wejście na pokład samolotu lub przekroczenie granicy.

Ubezpieczenie podróżne

Często wymagane jest również ubezpieczenie podróżne, zwłaszcza podczas pandemii, gdy może wystąpić konieczność przejścia kwarantanny za granicą lub wykonania dodatkowych testów.

Najlepiej podróżować z ubezpieczeniem obejmującym między innymi koszty związane z COVID-19, aby nasza podróż przebiegła w sposób bezstresowy i przyjemny.

Zaświadczenie o zaszczepieniu

W związku z trwającą pandemią wiele krajów wymaga przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu.

Niektóre kraje zezwalają na wjazd wyłącznie w pełni zaszczepionym podróżnym, podczas gdy inne nałożyły dodatkowe ograniczenia na osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione.

Negatywny wynik testu przeciw COVID-19

Przed wyjazdem za granicę może być również konieczne wykonanie testu na COVID-19. Może być wymagany albo test PCR, albo test antygenowy przeprowadzony w odpowiednim czasie od przybycia.

Testy PCR zwykle należy wykonać w ciągu 96 lub 72 godzin od przyjazdu, podczas gdy testy antygenowe w ciągu 48 lub 24 godzin od planowanego przybycia.

Materiał przygotowany przez Evisa Express

Reklama

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
16.05.2022
Reklama