Tygodnik Polityka

MBA – milowy krok w drodze do samozatrudnienia

Roland Halbe / WU Executive Academy (www.executiveacademy.at)
Jakie cechy powinien mieć dobry przedsiębiorca i dlaczego inwestycja w studia MBA jest opłacalna – opowiada Prof. Nikolaus Franke z WU Executive Academy w Wiedniu.
Prof. Nikolaus FrankeStephan Huger/WU Executive Academy (www.executiveacademy.at) Prof. Nikolaus Franke

Czy przedsiębiorczości można się nauczyć?
Prof. Nikolaus Franke:
Nie tylko można, ale również trzeba. Nikt z nas nie urodził się z wiedzą, jak rozpoznawać i wykorzystywać różne biznesowe możliwości. Pytanie tylko, jak taką wiedzę posiąść – czy ucząc się na własnych błędach, czy czerpiąc z wiedzy i doświadczenia innych. Wiem, że druga opcja jest bardziej efektywna i przynosi lepsze rezultaty. Oczywiście, nie obędzie się bez pewnego talentu. To jak z grą na skrzypcach. Długotrwałe treningi i najlepsi nauczyciele nie uczynią z osoby, która nie ma słuchu, wybitnego wirtuoza. Trzeba też jednak pamiętać, że bez wysiłku nigdy nie uda nam się wyjść ponad przeciętność. W biznesie potrzeba dodatkowo odwagi, chęci do podjęcia ryzyka, wysokiej samooceny, kreatywności i otwartego umysłu. Mając te cechy i wkładając w to nieco wysiłku, można przekuć własne marzenia w konkretny plan i założyć własny biznes.

Dlaczego studia MBA są tak istotne przy zakładaniu własnego biznesu?
Te studia uczą myślenia o rynkach, szansach i możliwościach. W tym przypadku kluczowa jest umiejętność przekształcania planów w konkretne działania. Nawet najlepszy pomysł staje się bezużyteczny, jeśli brakuje nam wiedzy i umiejętności, by czerpać z niego konkretne biznesowe korzyści. Wysokiej jakości programy MBA są stworzone po to, by wypełnić tę lukę. Umożliwiają uczestnikom zdobycie bardzo praktycznej wiedzy i tzw. know-how oraz zapewniają dostęp do grona wybitnych profesjonalistów oraz przedsiębiorców, których pomoc może okazać się niezwykle cenna.

Jakie znaczenie na tych studiach ma osobowość studentów?
Różnorodność studentów jest bazą do zbudowania prawdziwego ducha zespołu. W naszym programie na przykład inżynierowie spotykają kreatywnych profesjonalistów, a menadżerowie studiują ramię w ramię z naukowcami. Ponieważ każdy ze studentów ma inne wykształcenie i pracuje w innej firmie, nie ma pomiędzy nimi negatywnej rywalizacji. Łączą ich wysokie kwalifikacje, profesjonalizm, ambicja i wspólny cel. To ułatwia budowanie przyjaźni, a przede wszystkim nawiązywanie relacji, które w świecie biznesu są niewątpliwą zaletą.

Na co powinni zwrócić uwagę przyszli studenci MBA wybierając najlepszy dla siebie program?
Bardzo ważny jest aspekt międzynarodowości. To dotyczy zarówno studentów, wykładowców, jak i całego programu. W czasie zagranicznych sesji wyjazdowych studenci mają szansę spojrzeć na różne problemy z szerszej perspektywy, a tym samym dostrzec nowe możliwości biznesowe. Studenci uczą się także różnic międzykulturowych oraz mają szansę zaobserwować wpływ czynników lokalnych na prowadzenie biznesu. Bardzo istotni są też wykładowcy – im bardziej są różnorodni i mają duże doświadczenie międzynarodowe, tym bardziej potrafią zainspirować swoich studentów.

Jak program Professional MBA Enterpreneurship & Innovation może wpłynąć na decyzję studentów o założeniu własnego biznesu? Czym różni się ta specjalizacja od tradycyjnych programów General MBA?
Szerszą i głębszą perspektywą. Poza prezentacją szerokiego spektrum różnych biznesowych zagadnień, taki program umożliwia studentom pozyskanie tzw. know-how, które stanowi dla przedsiębiorców bardzo konkretną korzyść – to specyficzna wiedza dotycząca tematu zmiany i wszelkich nowości. Jak rozpoznać potrzebę zmiany, jak ją przeprowadzić? I co najważniejsze – jak wykorzystać biznesowe możliwości w kontekście tej zmiany. Idąc krok dalej, studenci uczestniczą w sesji wyjazdowej do Bostonu – jednego z najgorętszych miejsc pod względem kapitału wysokiego ryzyka, start-upów i technologii. Tam mają możliwość zasięgnięcia informacji z pierwszej ręki od wiodących światowych inwestorów. Boston to mekka przedsiębiorczości i najlepsze miejsce do treningu dla aspirujących przedsiębiorców. Studenci w ciągu dnia uczestniczą w wykładach na naszych partnerskich uniwersytetach, a wieczorami odwiedzają liczne przedsiębiorstwa o zasięgu globalnym oraz spotykają się z pracującymi dla nich menadżerami, inwestorami, specjalistami. Nie znam osoby, dla której te spotkania nie byłyby ogromną inspiracją.

Prof. Dr. Nikolaus Franke – Kierownik programu WU Executive Academy’s Professional MBA Enterpreneurship & Innovation i kierownik WU Vienna’s Institute for Enterprenuership & Innovation

***

Professional MBA Enterpreneurship & Innovation

Współpraca pomiędzy Vienna University of Technology oraz Vienna University of Economics and Business (WU Academy) zaoowocowała programem Professional MBA Enterpreneurship & Innovation. Obie uczelnie, będące liderami w swoich dziedzinach, mają być gwarancją połączenia wybitnej wiedzy z dziedziny technologii oraz kompetencji niezbędnych w świecie biznesu. Program posiada dwie prestiżowe akredytacje FIBAA (Foundation for International Business Administration Accreditation) oraz AMBA (Association of MBAs).

Studia są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które funkcjonują na styku technologii i biznesu oraz planują zajmować się w tym w przyszłości, m.in. kierowników, którzy chcą być postrzegani jako innowacyjni liderzy, przedsiębiorców z wykształceniem technicznym, inżynierów, naukowców i specjalistów z doświadczeniem kierowniczym oraz wszystkich, którzy chcieliby przygotować się do pracy na stanowiskach kierowniczych w środowiskach ukierunkowanych na innowacje. Warunkiem niezbędnym do złożenia aplikacji jest posiadanie dyplomu studiów licencjackich, minimum trzy lata doświadczenia zawodowego na stanowisku zbieżnym z tematyką studiów oraz biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Nauka, która trwa 18 miesięcy i odbywa się w systemie weekendowym, jest podzielona na trzy etapy. Pierwszy moduł, tzw. business core, skupia się głównie na zagadnieniach związanych z biznesem, zarządzaniem i przywództwem. W jego ramach odbywają się między innymi zajęcia z takich przedmiotów jak zarządzanie ludźmi i organizacjami, strategie i innowacje, finanse i księgowość, marketing, etyka i przywództwo. Drugi moduł, tzw. specjalizacja, skupia się na ugruntowaniu zdobytych dotychczas zasobów oraz rozbudowywaniu kompetencji i specjalistycznej wiedzy w dziedzinie przedsiębiorczości i innowacji. Ostatnia, trzecia część, to czas przeznaczony na przygotowanie i obronę pracy magisterskiej.

By umożliwić studentom wgląd w amerykańskie podejście prowadzenia biznesu oraz zaprezentować najświeższe innowacje, istotnym punktem programu Professional MBA Enterpreneurship & Innovation jest specjalna sesja wyjazdowa do Bostonu. W jej trakcie zaplanowano wykłady w MIT Sloan School of Management oraz w Harvard Business School, a także spotkania z inwestorami, aniołami biznesu, założycielami i fundatorami start-upów oraz innymi znamienitymi gośćmi ze świata biznesu. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim, a otrzymany dyplom oraz tytuł „Master of Business Administration (MBA)” jest sygnowany zarówno przez Vienna University of Technology, jak i Vienna University of Economics and Business.

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Akcja partnerska; s. ${issuePage}
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną