Do Wiednia nie tylko na kawę
Studia MBA w stolicy Austrii dają wiedzę bardzo potrzebną w dzisiejszym świecie biznesu, ale mogą też być świetną okazją do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń.
Stolica Austrii z lotu ptaka
Miroslav Petrasko/Flickr CC by 2.0

Stolica Austrii z lotu ptaka

Cezary Baran
WU Executive Academy (www.executiveacademy.at)

Cezary Baran

Wiedeń stał się bramą do europejskich finansów.
WU Executive Academy (www.executiveacademy.at)

Wiedeń stał się bramą do europejskich finansów.

Wiedeń kojarzy nam się przede wszystkim z imponującymi muzeami i pałacami, wspaniałym Ringiem i bardzo bogatą ofertą kulturalną. Jeździmy tam chętnie na długie weekendy, aby poczuć atmosferę wspaniałego miasta, uznawanego w międzynarodowych rankingach za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. Jednak czasem zapominamy, że stolica Austrii to także ważny punkt na gospodarczej i politycznej mapie świata, którego znaczenie zdecydowanie wykracza poza ten mały kraj.

To siedziba OPEC, czyli organizacji zrzeszającej producentów i eksporterów ropy naftowej. To także jeden z ważnych ośrodków Narodów Zjednoczonych, gdzie mieści się m.in. Światowa Agencja Energii Atomowej. Nic dziwnego, że i świat akademicki stara się wykorzystać tę międzynarodową renomę miasta. Na Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu, w ramach WU Executive Academy, prowadzone są specjalne studia Professional MBA. Uczelnia proponuje na nich pięć specjalizacji: Energy Management, Entrepreneurship & Innovation, Finance, Marketing & Sales oraz Project Management.

Finansową specjalizację w ramach tych studiów wybrał Cezary Baran, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Emperia Holding SA, grupy zajmującej się handlem detalicznym i nieruchomościami. Emperia Holding SA to spółka notowana na warszawskiej giełdzie, której przychody ze sprzedaży w zeszłym roku przekroczyły dwa miliardy złotych, a zysk netto wyniósł prawie 50 milionów złotych.

Dlaczego warto wybrać właśnie studia Professional MBA, organizowane przez WU Executive Academy? – Chciałem przede wszystkim ciekawych, dobrych szkoleń z zakresu finansów, bo to dziedzina, którą zajmuję się na co dzień. W Wiedniu udało się połączyć taką specjalizację ze studiami dającymi tytuł MBA – wyjaśnia Cezary Baran. Raz w miesiącu jeździ na kilka dni do stolicy Austrii, aby brać udział w zjazdach. Na razie uczestniczy w programie wspólnym dla wszystkich specjalizacji Professional MBA. Na drugim roku tych studiów czekają go już przedmioty wybrane dla konkretnej specjalizacji.

Wykładowcy w ramach Professional MBA starają się przede wszystkim pomóc uczestnikom w radzeniu sobie z wyzwaniami dzisiejszej gospodarki. Żyjemy w czasach tyleż ciekawych, co i niepewnych. Z jednej strony światowa gospodarka pokonała największy kryzys od czasu Wielkiej Depresji lat trzydziestych, ale cały czas boimy się, że kłopoty powrócą i to ze zdwojoną siłą. Sytuacja gospodarcza jest bardzo trudna do przewidzenia, ale wiele firm nawet w takich warunkach radzi sobie bardzo dobrze. Podczas gdy jedne dziedziny gospodarki mają poważne kłopoty, inne świetnie się rozwijają. Studia dające tytuł MBA powinny przygotować słuchaczy do szybkiego reagowania na nieustannie zmieniający się świat gospodarki. Taki właśnie cel przyświeca Professional MBA, programowi prowadzonemu przez WU Executive Academy.

Jednym z bardzo ciekawych elementów tego programu jest wyjazd w ramach studiów do Stanów Zjednoczonych i zajęcia na tak słynnej uczelni jak Harvard. To wyjątkowa okazja do kontaktu z amerykańskimi wykładowcami, poznania ich nieco odmiennego od europejskiego stylu pracy i zdobycia dodatkowej wiedzy. Taka studyjna podróż jest bardzo dobrze oceniana przez uczestników programu Professional MBA, zwłaszcza że daje im możliwość nawiązania bardzo cennych, biznesowych kontaktów.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną