Moje miasto

Wybierz swoich faworytów spośród 319 projektów w Gdańsku

Wybierz swoich faworytów spośród 319 projektów w Gdańsku

Piotr Kmiecik / Facebook
Tegoroczna, szósta edycja budżetu obywatelskiego w Gdańsku pod wieloma względami jest rekordowa.
Mieszkańcy Gdańska będą mogli głosować elektronicznie. O możliwości oddania głosu będą przypominać wolontariusze w dzielnicowych strefych BODominik Paszliński/www.gdansk.pl/Materiały partnera Mieszkańcy Gdańska będą mogli głosować elektronicznie. O możliwości oddania głosu będą przypominać wolontariusze w dzielnicowych strefych BO
Głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim odbędzie się między 10 a 24 wrześniaGrzegorz Mehring/www.gdansk.pl/Materiały partnera Głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim odbędzie się między 10 a 24 września
Dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim wybudowano m.in. wielofunkcyjne boiskaGrzegorz Mehring/www.gdansk.pl/Materiały partnera Dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim wybudowano m.in. wielofunkcyjne boiska

Zgłoszono największą liczbę projektów – 455, ostatecznie weryfikację przeszło 319 inicjatyw. Na realizację wybranych koncepcji Miasto przeznaczy rekordową kwotę – niemal 20 mln złotych, z czego prawie 16 mln przypadnie projektom dzielnicowym. – To realny wpływ każdego mieszkańca Gdańska na wygląd i funkcjonowanie miasta i najbliższego otoczenia – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Od 10 do 24 września każdy, kto ma więcej niż 16 lat i mieszka w Gdańsku, może współdecydować o budżecie miasta, rozdzielając kilkanaście milionów złotych. Gdańszczanie mają do wyboru 319 propozycji, wśród których są m.in. modernizacje terenów zielonych, budowy placów zabaw, boisk czy warsztaty komputerowe dla seniorów. Każda osoba głosująca ma do dyspozycji 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekt ogólnomiejski. – Każda edycja jest dla nas miernikiem społecznego zaangażowania, tego czy gdańszczanki i gdańszczanie identyfikują się z miastem. Cieszę się, że każdorazowo ten swoisty test zdają celująco, dlatego ufam, że również teraz będą chętnie uczestniczyć w głosowaniu – mówi prezydent Adamowicz.

Na początku 9 milionów

Budżet obywatelski w Gdańsku pierwszy raz został wprowadzony w 2013 roku. Z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i radnych 9 milionów z miejskiego budżetu zostało przekazanych w ręce mieszkańców i to oni mieli zdecydować, jakie działania powinny być podjęte w mieście. Także kilka innych dużych miast w Polsce zdecydowało się w tym czasie na przekazanie w ręce mieszkańców części decyzji o kierunkach rozwoju miejsc zamieszkania. – Zainteresowanie współkształtowaniem polityki miejskiej wynika z zapisów w preambule Konstytucji RP oraz świadczy o zrozumieniu potrzeb naszych lokalnych społeczności – mówi prezydent Adamowicz.

Funkcjonowanie budżetu obywatelskiego opiera się na z góry wydzielonej kwocie, o wydatkowaniu której decydują mieszkańcy. W określonym czasie składają oni swoje propozycje projektów, które następnie w drodze głosowania są wybierane do realizacji. Gwarancja realizacji sprawia, że mechanizm ten stwarza możliwość bezpośredniego zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta i poza uczestnictwem w wyborach jest faktycznie realnym wpływem. Z roku na rok coraz więcej miast w Polsce wprowadzało budżety obywatelskie i w tej chwili jest to najpopularniejsze narzędzie partycypacji.

200 za nami, 106 przed nami

Od 2013 roku w Gdańsku zrealizowanych zostało ponad 200 projektów, a kolejnych 106 jest w trakcie realizacji. Do 2018 r. łączna kwota przeznaczona na budżet obywatelski to prawie 60 milionów złotych. Powstało m.in. 13 siłowni zewnętrznych, 13 boisk, zmodernizowano kilometry dróg i chodników a także zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez monitoring zewnętrzny. To tylko część z propozycji gdańszczan. – Dzięki bardziej szczegółowej analizie zakresów projektów widzimy, że zmianom ulegały nie tylko zasady budżetu obywatelskiego, które były następstwem ewaluacji procesu, ale też i preferencje mieszkańców. O ile w latach początkowych projekty dotyczyły w większości remontów dróg i chodników, budowy boisk przyszkolnych czy monitoringu to wraz z upływem czasu coraz więcej projektów dotyczyło rekreacji, terenów zielonych czy ścieżek rowerowych – wyjaśnia Sylwia Betlej, koordynatorka budżetu obywatelskiego.

Coraz więcej pojawia się też projektów tzw. „miękkich”, czyli dotyczących sposobów spędzania wolnego czasu (np. warsztaty komputerowe, zajęcia sportowe) czy dotyczących zdrowia (programy profilaktyczne, montaż defibratorów). Z jednej strony to prawdopodobne wynik zaspokajania potrzeb infrastrukturalnych przez władze miejskie i z drugiej strony wzrostu świadomości mieszkańców, którzy myślą także o organizacji życia społecznego.

Z roku na rok efektywniej

Każda edycja budżetu uczy nas czegoś innego, dlatego po zakończeniu każdej z nich zbieramy opinie od mieszkańców. W ten sposób wypracowaliśmy na przykład zmianę z wyboru projektu w okręgach na wybór dzielnicowy. Nasi mieszkańcy mają dzięki temu poczucie, że decydują o swojej najbliższej okolicy – mówi Sylwia Betlej.

Inną zmianą wypracowaną między edycjami była rezygnacja z meldunku. – Dlatego każdy, kto mieszka w Gdańsku, może oddać swój głos – wyjaśnia Betlej. W głosowaniu mogą wziąć zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy.

W tej edycji wprowadzono ograniczenie maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego – do 2 milionów złotych, co umożliwi realizację większej liczby projektów. Drugą, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które cieszą się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. Jest to rozwiązanie, które wprowadzono do tej pory w kilku miastach realizujących budżet obywatelski. Ostatnią najważniejszą zmianą jest przechodzenie niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję budżetu obywatelskiego, w miejsce dotychczasowego przechodzenia do puli projektów ogólnomiejskich.

Już od 10 września do 24 gdańszczanie będą głosować na 319 projektów. Zarówno wnioskodawcy, jak i urzędnicy przygotowują szeroką kampanię promocyjną projektów i głosowania. Jednym z jest elementów promocji jest utrzymamy w zabawnym tonie film promujący ideę głosowania, który też pokazuje różnorodność tematów poruszanych w budżecie obywatelskim:

Więcej informacji o gdańskim budżecie obywatelskim można znaleźć na stronie: www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Materiał powstał we współpracy z Miastem Gdańsk, partnerem sekcji Twoje miasto.

Reklama

Czytaj także

Historia

Gasiłem getto. Świadectwo człowieka, który w czasie powstania w getcie pracował jako polski strażak

Któregoś dnia widziałem tak potworne wydarzenie, że prawie zemdlałem.

Janusz Ostrowski
04.11.2009
Reklama