Nagrody Historyczne

Nagrody Historyczne POLITYKI

Nagrody Historyczne POLITYKI. Tegoroczne nominacje

Nagrody historyczne POLITYKI od 1959 Nagrody historyczne POLITYKI od 1959 Polityka
W tym roku wyjątkowo prezentujemy nominacje w dwóch częściach: monografie i prace popularnonaukowe prezentujemy poniżej, a debiuty, pamiętniki i źródła pojawią się za tydzień na łamach POLITYKI. Laureatów Nagród Historycznych za 2019 r. ogłosimy w numerze 20. POLITYKI, ukazującym się 13 maja w kioskach, i na polityka.pl.

Dział prac naukowych i monografii

Antoni Dudek, Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski, Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2019

Minęło 30 lat od „reglamentowanej rewolucji” 1989 r. – wystarczająco wiele, by na pierwsze rządy wolnej Polski spojrzeć z historycznym dystansem. „Od Mazowieckiego do Suchockiej” czyni to w sposób rzetelny i systematyczny, klarownie i ciekawie. Antoni Dudek, który historią pierwszych lat III RP zajmuje się od ćwierćwiecza, dzieli się z czytelnikiem wielką wiedzą, pochodzącą ze zróżnicowanych źródeł: od protokołów posiedzeń Rady Ministrów i komisji sejmowych, przez urzędowe notatki i dane statystyczne, po osobiste wspomnienia i niedyskrecje zza kulis.

materiały prasoweKsiążka Od Mazowieckiego

Mógł dzięki temu sprawdzić i skorygować różne rozpowszechnione opinie, jak i deklaracje postaci, które pojawiały się na historycznej scenie. Oceniając ich decyzje, uwzględnia różne punkty widzenia i z reguły ostrożnie feruje sądy, ale nie ukrywa ani wielkich osiągnięć, ani przykładów głupoty i małości.

DARIUSZ STOLA

materiały prasoweKsiążka Powstania śląskie

Ryszard Kaczmarek, Powstania śląskie 1919–1920–1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019

Historia podwójna: dwóch rzekomych powstań, w istocie buntów na tle klasowym, i trzeciego słusznie nazwanego przez autora „nieznaną wojną polsko-niemiecką”. Bez Górnego Śląska II RP byłaby ekonomicznym karłem. Dla Niemiec utrata drugiego co do wielkości zagłębia górniczo-hutniczego była ciężkim ciosem. Po obu stronach znajdujemy rozmaite pomysły, ale środek stosuje się ten sam: przemoc. Uczestniczą w tym konflikcie na poziomie dyplomacji głównie Francja i Wielka Brytania, wojskowo także Włochy.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagrody Historyczne POLITYKI"
Reklama