Nauka

150 lat teorii Darwina

Polityka
150 lat temu ukazała się książka, która na zawsze zmieniła nasz sposób myślenia o naturze i człowieku.
Karol Darwin w 1868 rokuWikipedia Karol Darwin w 1868 roku

24 listopada 1859 r. to data pierwszego wydania „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina. W lutym 2009 r. obchodziliśmy 200 urodziny twórcy teorii ewolucji. Ta podwójna rocznica to dobra okazja, by wrócić do pytań o najbardziej przełomowe i tajemnicze momenty ewolucji. Naszymi przewodnikami będą trzej wybitni uczeni z Uniwersytetu Harvarda. Rozmowy z nimi zamieszczamy w trzech kolejnych numerach.


Prof. Andrew H. Knoll – słynny amerykański geolog i paleontolog oraz badacz początków życia na Ziemi. Zasiada w zespole naukowców nadzorujących misję marsjańskiego łazika „Opportunity”. Jest autorem m.in. książki zatytułowanej „Life on a Young Planet: The First Three Billion Years of Evolution on Earth”(„Życie na młodej planecie: pierwsze trzy miliardy lat ewolucji na Ziemi”).
 
Luka po pradziadku - Rozmowa z prof. Andrew Knollem, paleontologiem, o tym, jak powstało życie


Prof. Richard W. Wrangham – światowej sławy brytyjski antropolog, uczeń słynnej badaczki szympansów Jane Godall. Od lat współkieruje stacją naukową w parku narodowym Kibale, w Ugandzie. Jego zainteresowania zawodowe obejmują zachowania społeczne naczelnych, ludzką agresję oraz przemoc seksualną. Oprócz wydanej właśnie „Walki o ogień”, po polsku ukazała się książka „Demoniczne samce. Małpy człekokształtne i źródła ludzkiej przemocy” (napisana wspólnie z Dalem Petersonem”).

Homo kucharz - Rozmowa z prof. Richardem Wranghamem, antropologiem, o tym, jak gotowanie zmieniło małpy w ludzi
 

Prof. Daniel E. Lieberman – amerykański antropolog i wykładowca fizjologii oraz anatomii ewolucyjnej. W 2004 r. zasłynął artykułem, opublikowanym w prestiżowym tygodniku naukowym „Nature”, dowodzącym, że pod względem budowy anatomicznej jesteśmy urodzonymi biegaczami długodystansowymi. Ta zmiana, do której doszło ok. 2 mln lat temu, umożliwiła naszym przodkom skuteczne polowanie i radykalnie wpłynęła na ewolucję człowieka.

Czy ewolucja człowieka się skończyła? - Rozmowa z prof. Danielem E. Liebermanem, antropologiem, o tym, czy człowiek zatrzymał ewolucję i jaka przyszłość czeka nasz gatunek

 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną