„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Kopenhaskie klimaty

RAPORT SPECJALNY: Szczyt w Kopenhadze

Huragan Katrina widziany z satelity (fot. NASA) Huragan Katrina widziany z satelity (fot. NASA)
Śledzimy na bieżąco, co dzieje się na szczycie klimatycznym ONZ w Kopenhadze.
Christian Frausto Bernal/Flickr CC by SA

Szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze (a dokładnie, Konferencja Stron Ramowej Konwencji ds. Zmian Klimatycznych Narodów Zjednoczonych) od wielu miesięcy wywołuje olbrzymie emocje. Zgodnie z mapą drogową naszkicowaną podczas Szczytu na Bali dwa lata temu, spotkanie kopenhaskie miało wieńczyć dzieło i zakończyć się przyjęciem wiążącego prawnie porozumienia określającego nowy globalny ład klimatyczny. Miałby on obowiązywać po wygaśnięciu z końcem 2012 r. ustaleń Protokołu z Kioto. Niezwykle ambitne zadanie, bo wymaga dokonania rzeczy, jakiej się w istocie nigdy jeszcze nie udało - przekonania 192 państw-stron Konwencji (Konwencja Klimatyczna jest największą konwencją ONZ) do przyjęcia zobowiązań na rzecz ochrony klimatu.

Zadanie niezwykłe, bo proces negocjacyjny wymaga uwzględnienia złożonych interesów politycznych, gospodarczych, zaszłości historycznych, odpowiedzialności za przeszłość i przyszłość. Wymaga także nieustannej współpracy z uczonymi, którzy ciągle uzupełniają wiedzę na temat zmian klimatycznych i doskonalą modele, na podstawie których tworzą wizje przyszłości. Trudno mówić przy tym o jednomyślności. Jesteśmy świadkami fascynującego procesu, którego stawka wykracza poza spór o istotę zmian klimatycznych. W istocie chodzi o wypracowanie modelu międzynarodowej współpracy na czasy postępującej globalizacji.

CO - I CZY W OGÓLE - UDA SIĘ USTALIĆ NA TYM GLOBALNYM SPOTKANIU?

 

ZOBACZ, CO WCZEŚNIEJ PISALIŚMY O KLIMACIE:

 • Eko i pusto - W czasie Konferencji Klimatycznej Poznań zredukował znacząco emisję spalin oraz bezmyślną konsumpcję w barach i restauracjach. Cel osiągnięto usuwając z miasta 60 tys. studentów i perswadując mieszkańcom, że na czas Konferencji lepiej zostać w domu
 • Chińczycy zielenią się słabo - Kto może, wprowadza technologie przyjazne dla klimatu. Ale jedni mogą bardziej, a inni mniej
 • O jeden stopień za daleko - Rozmowa z prof. Jeanem Jouzelem paleoklimatologiem, członkiem Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych ONZ (IPCC), o globalnym ociepleniu i jego konsekwencjach
 • Emisje albo śmierć- Polska weszła w konflikt z Komisją Europejską o to, jak chronić klimat. Nie jesteśmy już jednak sami, co potwierdził ostatni szczyt Grupy Wyszechradzkiej
 • Dieta naturalna - Ludzkość coraz bardziej zadłuża się u natury. To prosta recepta na katastrofę, ostrzega Living Planet Report 2008. Z kolei czeski prezydent Vaclav Klaus, w wydanej właśnie książce, przekonuje, że ekolodzy histeryzują. Oto pytanie: czy można wygodnie żyć i przetrwać? 
 • Cena ocalenia - Głód, zmiana klimatu, brak wody, choroby, bieda, terroryzm i wojny nękają ludzkość. Którym plagom przeciwdziałać, skoro środki na ratowanie świata są bardzo ograniczone?
 • Niebieski scenariusz - Wielka rewolucja technologiczna, która mogłaby skutecznie zapobiec zmianom klimatu, musiałaby do 2050 r. kosztować 45 bln dol. Tak wyliczyła w swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
 • Idzie zimno! - Nie ma zgody wśród naukowców co do klimatu. Al Gore rozpoczął właśnie wielką i kosztowną kampanię na rzecz walki z globalnym ociepleniem. W tym samym czasie ukazał się raport ekspertów, zapowiadający globalne oziębienie. Jak jest naprawdę? Odpowiedź warta jest biliony dolarów. Poszerzona wersja raportu opublikowanego w POLITYCE nr 15
 • Gorąco o zimnie - Po artykule Zbigniewa Jaworowskiego „Idzie zimno!" (POLITYKA 15) napłynęły do redakcji polemiki i komentarze. Z uwagi na objętość komentarzy, a także repliki autora publikujemy je wyłącznie na naszej stronie internetowej
 • Na dwoje klimatolog wróżył - Trzy dni po ogłoszeniu w Paryżu raportu, z którego wynika, że klimat na Ziemi ociepla się głównie z winy człowieka, w Londynie zebrała się grupa badaczy, aby poinformować, że przekonujących dowodów na to nie ma.
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

 • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
 • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
 • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
 • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną