Nauka

Co nami wstrząsa?

Raport specjalny - trzęsienia ziemi

Haiti w szoku Haiti w szoku EPA / PAP
Trzęsienie ziemi w północnej Japonii mogło mieć nawet 8,9 stopni w skali Richtera. Są zabici i ranni, w miastach widać nadkruszone budynki i pożary. Fala tsunami weszła wgłąb lądu.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem morskim, około 130 km od północnych wybrzeży wyspy Honsiu. Znajdująca się na niej elektrownia atomowa wstrzymała pracę. Wstrzymano również ruch na lotnisku w mieście Sendai, stolicy prefektury Miyagi, oraz szybkie pociągi. W mieście doszło do przerw w dostawach prądu. Straż pożarna informuje o licznych pożarach w Sendai.

W sumie w Japonii władze ewakuowały już 30 tys. osób. Czarne kłęby dymu widać też nad jednym z budynków w Tokio. W stolicy Japonii występują zakłócenia z powodu przeciążenia sieci telefonów komórkowych, wstrzymano pracę lotnisk.

Przeczytaj raport specjalny POLITYKI na temat trzęsień ziemi w ostatnich latach na świecie i w Polsce:

Człowiek przeciw żywiołom

Roztrzęsiona Azja - Pod względem częstotliwości trzęsień ziemi Azja wysuwa się na pierwsze miejsce. I tak będzie jeszcze długo, aż w jej południowo­wschodniej części powstaną nowe Hiperhimalaje.

Ziemia przeciw katastrofom - Jak zapobiegać, a przynajmniej przeciwdziałać skutkom katastrof, takich jak wielkie tsunami w 2005 roku? Eksperci z nadzieją mówią o powstającym właśnie Globalnym Systemie Systemów Obserwacji Ziemi.

Wstrząsające przepowiednie - Tylko raz w całej dotychczasowej historii świata – w 1975 r. w chińskim mieście Haicheng – udało się ostrzec mieszkańców przed trzęsieniem ziemi. Czy kiedykolwiek można będzie skutecznie prognozować te kataklizmy?

Dyplomacja sejsmiczna - Po trzęsieniu ziemi największym problemem jest stawienie czoła skutkom katastrofy, ponieważ zawsze brakuje wody, elektryczności i lekarstw. Drugim najpoważniejszym problemem jest umiejętność skorzystania z międzynarodowej pomocy - pisał Krzysztof Mroziewicz.

Góra morza - Co się stanie, jeśli któregoś dnia wybuch jednego z wulkanów Wysp Kanaryjskich spowoduje osunięcie do oceanu olbrzymiej masy ziemi? Ruszy gigantyczna fala, która spustoszy Karaiby, Florydę, wybrzeża Ameryki Środkowej i północnej Brazylii. Prawda to czy fałsz?

2010 r. - Haiti

Wyspa nieszczęść - Trzęsienie ziemi na wyspie Hispaniola, podzielonej między Haiti i Dominikanę dotknęło tylko jedno z tych państw. Historia także była mniej łaskawa dla Haiti.

Haiti: Historia pomocy po kataklizmie - Przez trzy tygodnie po trzęsieniu ziemi zmarły kolejne tysiące Haitańczyków. Zbyt wielu – mówią sfrustrowani własną bezsilnością pracownicy ­organizacji niosących pomoc.

Haiti: trudna przeszłość i przyszłość - Apokalipsa na Haiti skłania nieomal do filozoficznych rozważań: dotknięty trzęsieniem ziemi kraj to współczesny Hiob cierpiący od dawna z nieprzeniknionych wyroków Boga. W kolejnej odsłonie los okazał się wyjątkowo surowy.

Gruzy Haiti i wieża Babel w Dubaju - komentarz Adama Szostkiewicza

 

2009 r. - Włochy

Miasto nieczynne - Miesiąc po tragicznym trzęsieniu ziemi do L'Aquili wstęp mieli tylko strażacy. Na prośbę mieszkańców wyciągali ze zrujnowanych domów pamiątki rodzinne i pieniądze. Niekiedy po kilkadziesiąt tysięcy euro.


2004 r. - Polska

Co nami wstrząsa? - W 2004 roku w północno-wschodniej Polsce miało miejsce trzęsienie ziemi, które zaskoczyło wszystkich. Naukowcy wysuwają przypuszczenie, że mamy tam do czynienia z nieznanym wcześniej uskokiem tektonicznym.


Po tsunami w Azji - 2004 r.

Teologia katastrof - Katastrofa w Azji wystawiła na ciężką próbę wiarę milionów wyznawców wielkich religii świata - pisał Adam Szostkiewicz.

Zagłada przyszła nocą - Tsunami było tragedią wielką i głośną. Ale w naszych czasach zdarzyła się katastrofa jeszcze większa, o której wciąż niewiele wiemy. Trzęsienie ziemi w chińskiej prowincji Hebei 28 lat temu pochłonęło prawdopodobnie ponad 600 tys. ofiar.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną