Nauka

Witamina B12 i choroba Alzheimera

Między brakiem tej pierwszej a ryzykiem wystąpienia tej drugiej istnieje związek.

 

WikipediaAugusta D

O istnieniu tego związku mówi się wśród badaczy choroby Alzheimera już od pewnego czasu.
Kilka badań potwierdziło, że bardzo niski poziom witaminy B12 w organizmie, który jest dość częsty u ludzi starszych, może przyspieszyć  pojawienie się choroby. Teraz potwierdzili to kolejny raz naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie.  Siedem lat temu rozpoczęli oni badanie grupy 271 Finów w wieku od 65 do 79 lat, u których nie wystąpiły jeszcze żadne objawy demencji starczej. Przez ten okres u 17 osób z tej grupy choroba rozwinęła się. Rozpoczęto więc dokładne analizy ich krwi pod kątem obecności tak zwanej homocysteiny, aminokwasu którego poziom wzrasta na skutek wielu czynników; a jednym z ważniejszych jest właśnie niedobór witamin, szczególnie witaminy B12. Udowodniono, że każdy mikromolowy wzrost koncentracji homocysteiny, czyli spadek zawartości B12 w organizmie, implikuje aż 16-procentowy wzrost ryzyka zachorowalności na chorobę Alzheimera.  Zależność  ta pozostała niezmienna od takich czynników, jak:  wiek badanych, ich płeć, a także ciśnienie krwi, podatność na używki (alkohol i tytoń), status, wykształcenie, itp. Potrzeba jeszcze dalszych badań, by ustalić jednoznacznie, czy przyjmowanie zwiększonych dawek B12 przez ludzi starszych opóźnia zachorowanie oraz czy u ludzi już chorych poprawia wydolność pamięci. Badania opisuje najnowsze (19.10.2010) wydanie czasopisma Neurology. Na zdjęciu Augusta D. - pierwsza pacjentka dr Alojsa Alzheimera. Zdjęcie pochodzi z początku XX wieku.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną