Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Brakujące ogniwo galaktyczne

Odnaleźli astronomowie z UCLA przy pomocy teleskopu Hubblea.

 

Joe Bergeron/Dunlab Instytute for Astronomy and AstrophysicsBX442

Zespół badaczy nieba z Uniwersytetu Kalifornijskiego  (Los Angeles) prowadził badania 300 odległych galaktyk istniejących na wczesnym etapie rozwoju wszechświata (10,7 miliarda lat temu) i nagle odkrył coś, co było bardzo zdumiewające. Piękną, rozwinięta i symetryczną galaktykę spiralną z wyraźnie zaznaczonymi ramionami. Ochrzczono ją symbolem BX442.

Problem polega jednak na tym, że trzy miliardy lat po Wielkim Wybuchu, takie galaktyki jeszcze nie istniały. Obecnie badacze galaktyk wyróżniają kilka ich typów. Najczęściej występującymi galaktykami w naszym lokalnym wszechświecie są galaktyki spiralne (nasza Droga Mleczna lub galaktyka Andromedy) i eliptyczne, w skład których wchodzą przede wszystkim starsze, bardziej czerwone gwiazdy. Jednak w pierwszych kilku miliardach lat trwania kosmosu rodzina galaktyk była zupełnie inna. Przeważały w niej twory nieregularne, o przedziwnych kształtach, bardzo dynamiczne i wchodzące w interakcje (kolizje) z sąsiednimi obiektami galaktycznymi. Kosmos w tym okresie był znacznie bardziej burzliwy i chaotyczny, aniżeli obecnie. Potężne strumienie gazu przenikały z galaktyk do galaktyk, zasilając je w materię, potrzebną do intensywnej i szybkiej produkcji gwiazd. Czarne dziury rosły w centrach galaktycznych znacznie szybciej niż dzieje się to obecnie. A tu nagle, piękna, statyczna, wykształcona galaktyka spiralna, wyglądająca tak, jakby należała do naszej Grupy Lokalnej. Jej odkrywcy ze zdumienia przecierali oczy.

Uczeni, którzy dokonali odkrycia tłumaczą kształt BX442 wpływem sąsiedniej nieregularnej galaktyki karłowatej, która najpewniej weszła z nią w kolizję i to wykształciło charakterystyczne dla tworów spiralnych ramiona. Poza tym uważają, że BX może być pomostem między epoką chaosu i nieregularności a współczesnym raczej statycznym obrazem galaktycznego wszechświata. Potrzeba jednak jeszcze dalszych i dokładniejszych obserwacji, by zagadkę wyjaśnić.

O tym bardzo ciekawym odkryciu donosi najnowsze (19.07.2012) wydanie czasopisma Nature.

Na wizualizacji galaktyka BX442 i jej karłowata towarzyszka (u góry).

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną