Szczepionkowa polemika

Zastrzyki kalectwa, racjonalny strach
Miesiąc temu zamieściliśmy artykuł Marcina Rotkiewicza p.t. "Zastrzyki strachu", w którym autor opisuj coraz częściej spotykane w Polsce zjawisko unikania obowiązkowych szczepień dzieci i młodzieży. Artykuł o antyszczepionkowym ruchu wzbudził duże zainteresowanie naszych czytelników, także osób zawodowo zajmujących się ochroną zdrowia. Poniżej publikujemy polemikę z Marcinem Rotkiewiczem pióra prof. Marii Doroty Majewskiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (wraz z odpowiedziami autora).
Opór wobec szczepionek nie jest niczym nowym – pierwsze organizacje zwalczające ten wynalazek powstawały już w XVIII i XIX w., m.in. z pobudek religijnych.
Sven Hoppe/PantherMedia

Opór wobec szczepionek nie jest niczym nowym – pierwsze organizacje zwalczające ten wynalazek powstawały już w XVIII i XIX w., m.in. z pobudek religijnych.

(Replika publiczna do artykułu “Zastrzyk strachu” Marcina Rotkiewicza, Polityka, nr 31/2869).

Od kilku lat naukowo zajmuję się problemem bezpieczeństwa szczepień. Ponieważ w artykule M. Rotkiewicza przedstawiono wiele tendencyjnych, fałszywych informacji i tez dotyczących zarówno szczepień jak i mojej pracy, jestem zmuszona krytycznie odnieść się do poruszonych przez niego kwestii.

Skuteczność i bezpieczeństwo szczepień

Zacznijmy od kalendarza szczepień.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną