Nauka

Milczenie na wieży Babel

Długa lista zagrożonych jezyków

Lucas Valckenbroch, Wieża Babel, 1594 r. Lucas Valckenbroch, Wieża Babel, 1594 r. The Bridgeman Art Library/Getty Images / FPM
Według najbardziej pesymistycznego scenariusza, do końca stulecia zginie 90 proc. spośród 6800 języków świata. W najlepszym wypadku przetrwa połowa.
Zanikania języków zatrzymać się nie da, bo to żywiołowy proces społeczny.Voronin76/PantherMedia Zanikania języków zatrzymać się nie da, bo to żywiołowy proces społeczny.

Gyani Maiyi Sen, 77-letnia mieszkanka małej górskiej wioski w zachodniej części Nepalu, płynnie posługuje się językiem kusunda. Problem w tym, że nie ma już z kim porozmawiać w tym języku przodków, bo ostatnia osoba, która go znała (jej matka), zmarła wiele lat temu. W małej społeczności, liczącej niespełna stu członków, nikt już nie chce rozmawiać w kusunda. Młodzi wyjechali za pracą do miast, gdzie mówi się po nepalsku, a tam nikt nie zawraca sobie głowy plemiennymi dialektami, utożsamianymi z zaściankowością i zacofaniem.

Polityka 29.2013 (2916) z dnia 16.07.2013; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Milczenie na wieży Babel"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021