Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Kto ma pszczoły, ten ma...

Dlaczego pszczoły giną?

Ginięcie i depopulacja pszczół są wynikiem stosowania pestycydów, częstszych chorób tych zwierząt, jakości pożytków i zmian klimatu. Ginięcie i depopulacja pszczół są wynikiem stosowania pestycydów, częstszych chorób tych zwierząt, jakości pożytków i zmian klimatu. Devanshy / Wikipedia
Pszczoły żyją na Ziemi od końca epoki dinozaurów. Czy teraz podzielą ich los i wyginą na naszych oczach?
Pierwsze przypadki zespołu masowego ginięcia rodzin pszczelich (CCD) odnotowano w USA już w latach 60. XX w.Thom Gourley/Flatbread Images, LLC/Alamy/BEW Pierwsze przypadki zespołu masowego ginięcia rodzin pszczelich (CCD) odnotowano w USA już w latach 60. XX w.

Pszczelarze biją na alarm: głównymi winowajcami masowego ginięcia pszczół są powszechnie stosowane w rolnictwie pestycydy. Ekolodzy – m.in. Greenpeace – wtórują im, wieszcząc nawet początek końca życia na Ziemi; przypominają, że bez pszczół, które zapylają w sumie ok. 90 proc. roślin, zwierzęta i ludzie mogą nie przetrwać. Reprezentanci koncernów chemicznych z kolei są przekonani, że neonikotynoidy – pestycydy najnowszej generacji – są bezpieczne i nikt jeszcze nie dostarczył pewnych dowodów, iż zabijają pszczoły.

Polityka 36.2013 (2923) z dnia 03.09.2013; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto ma pszczoły, ten ma..."
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022