Nauka

Polska wojna szczepionkowa

Szczepionki: fakty i mity

W Australii rodzice, którzy nie wyrażają zgody na szczepienia ochronne swoich dzieci, tracą zasiłek rodzinny. W Australii rodzice, którzy nie wyrażają zgody na szczepienia ochronne swoich dzieci, tracą zasiłek rodzinny. JGI/Jamie Grill/Blend Images / Corbis
Sezon szczepień przeciwgrypowych zaczyna się w złej atmosferze. W Polsce nigdy wcześniej nastroje antyszczepionkowe nie były tak silne. Argumenty medyczne mieszają się z motywami religijnymi, ekologicznymi, a nierzadko politycznymi.

W ubiegłym sezonie jesienno-zimowym przeciwko grypie zaszczepiło się jedynie 3,7 proc. Polaków. Z każdym rokiem grupa chętnych topnieje: cztery lata temu było to 7 proc., w sezonie 2010/11 – 5,2 proc., w 2011/12 – 4,5 proc. Czy w tym roku pogłębi się tendencja spadkowa i staniemy się europejskim outsiderem? To całkiem prawdopodobne.

Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sanepidy nie mają prawa karać rodziców niezgłaszających się z dziećmi na obowiązkowe szczepienia. Co prawda sędziowie stwierdzili, że jedyne prawo do karania w takim wypadku mają wojewodowie, ale oni nie mają, tak jak sanepidy, odpowiedniej kadry ani narzędzi do kontroli. Ruchy antyszczepionkowe triumfują i wzywają rodziców, których w przeszłości ukarano grzywną, do składania wniosków o umorzenie postępowań i zwrot pieniędzy (kary wynoszą zazwyczaj od 100 do 1 tys. zł).

Ostatnio na czele zastępów zbuntowanych stanął Wojciech Cejrowski. Ten znany z konserwatywnych poglądów celebryta i podróżnik zamieścił na Facebooku wpis nawołujący do nieszczepienia dzieci, podsuwając rodzicom przetłumaczony na język polski cudaczny formularz, który powinni wręczyć do podpisania lekarzowi, by ten wziął na siebie odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje związane ze szczepionkami. Co prawda angielski oryginał tego dokumentu krąży w Internecie już od maja 2012 r. i pełen jest bzdur sprzecznych z wiedzą medyczną, ale dopiero teraz, niczym łańcuszek świętego Antoniego, trafił za sprawą Cejrowskiego do Polski…

 

Cały artykuł Pawła Walewskiego w aktualnym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną