Nastaje cywilizacja ekranów

Cyfrowa panika
Cyfrowa rzeź niewiniątek trwa. Elektroniczne gadżety, gry komputerowe i serwisy internetowe przerabiają mózgi na sieczkę – alarmują tytuły bestsellerowych książek. Warto powstrzymać się ze zwrotem dopiero kupionych prezentów i przeczytać najpierw ten artykuł.
Komputery powinny być używane wyłącznie jako maszyny wspomagające procesy poznawcze. Nie powinny zastępować świata.
Benoit aetb/PantherMedia

Komputery powinny być używane wyłącznie jako maszyny wspomagające procesy poznawcze. Nie powinny zastępować świata.

Korea Południowa znajduje się niewątpliwie w awangardzie wykorzystania technologii cyfrowych: Koreańczycy mają najlepszy dostęp do najszybszego na świecie internetu, powszechnie korzystają z wszelkich możliwych elektronicznych gadżetów – wszak koreański Samsung jest dziś największym producentem ekranów, od smartfonów po telewizory. Gry komputerowe to narodowy sport, a najlepsi gracze cieszą się taką sławą jak David Beckham na Wyspach Brytyjskich.

Bez przesady można uznać, że Korea jest laboratorium przyszłości, w którym kształtuje się nowy świat oparty na relacjach między ludźmi i maszynami, tworzącymi coraz gęstszą sieć wzajemnych połączeń i zależności. W czerwcu 2013 r. dziennik „Korea JoongAng Daily” opublikował alarmujący artykuł: „Cyfrowa demencja atakuje!”. Dr Byun Gi-Won z Balance Brain Center w Seulu stwierdził, że coś niedobrego dzieje się z mózgami młodych Koreańczyków, potrafiących aktywnie korzystać ze swych smartfonów siedem i więcej godzin dziennie. Nawet 15 proc. z nich wykazuje symptomy właściwe dla demencji, cierpiąc na nieodwracalne problemy z pamięcią.

Koreańskie doniesienia wywołały szeroki rezonans, krytyczni badacze nie chcieli jednak poprzestać na notatce prasowej – okazało się, że alarmistycznych argumentów nie popiera żadna publikacja naukowa. Być może więc Byun Gi-Won ma rację, tylko musi jeszcze ją udowodnić. Tezę o cyfrowej demencji jako problemie cywilizacji cyfrowej traktować należy ostrożnie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną