Nauka

Tydzień Mózgu w POLITYCE

Tydzień Mózgu w POLITYCE

Flickr CC by 2.0
W ramach akcji odbędzie się seria wykładów poświęconych układowi nerwowemu, a zwłaszcza mózgowi. Zapraszamy od 10 do 14 marca.
Program 15. Tygodnia MózguPolityka Program 15. Tygodnia Mózgu

Tajemnice mózgu zgłębiało wielu, ale to wciąż jeden z najbardziej niezbadanych – a z pewnością również najważniejszych – organów w ciele człowieka. Przekonują o tym organizatorzy Tygodnia Mózgu – corocznej akcji edukacyjnej, popularyzującej naukę o mózgu i układzie nerwowym. Akcja potrwa od 10 do 16 marca (w tym pierwsze cztery dni – w redakcji POLITYKI). Zainicjowana przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA, już od 15 lat odbywa się przy wparciu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN i Tygodnika POLITYKA.

Entuzjastów nauki zapraszamy na serię najrozmaitszych wykładów – a te odbywać się będą dniach 10–14 marca o godz. 18 w redakcji POLITKI. W programie najnowsze osiągnięcia w dziedzinach neurologii, neurobiologii, psychiatrii i neuropsychologii, między innymi pokaz działania elektroencefalografu (czyli popularnej metody EEG) i próby odszukania odpowiedzi na pytanie, gdzie się zaczynają i jak są uwarunkowane nasze fobie. Wykład o lęku i sposobach przezwyciężania go wygłosi dr Jarosław Michałowski z Wydziału Psychologii UW.

Z kolei dr nauk medycznych Beata Nowakowska z Instytutu Matki i Dziecka omówi genetyczne podłoże chorób mózgu, a dr Artur Marchewka z UW zdradzi, jak działa nasz układ nerwowy, gdy wykonujemy najprostsze i te bardziej złożone czynności (np. czytanie). Czy badanie rezonansem magnetycznym rozstrzyga, kiedy czujemy strach, a kiedy kłamiemy?

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznano w 2013 roku badaczom biologii komórki. Rzecz przybliży słuchaczom prof. Marta Miączyńska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, która opowie m.in. o mechanizmach transportu substancji wewnątrz tej najmniejszej struktury ludzkiego organizmu.

To i więcej w redakcji Tygodnika POLITYKA od 10 marca. Zapraszamy!

Sprawdź szczegółowy program imprezy.

Reklama

Czytaj także

Historia

Gasiłem getto. Świadectwo człowieka, który w czasie powstania w getcie pracował jako polski strażak

Któregoś dnia widziałem tak potworne wydarzenie, że prawie zemdlałem.

Janusz Ostrowski
04.11.2009
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną