Czy matematyka pomoże nam w wyborach etycznych?

Brzytwa Bennetta
Bennett sugeruje, że w rązwiazywaniu problemó natury moralnej bądź etycznej pomocne mogą być... matematyka i fizyka.
Boris Lyubner/Corbis

Bennett sugeruje, że w rązwiazywaniu problemó natury moralnej bądź etycznej pomocne mogą być... matematyka i fizyka.

Raczej nie znajdziemy jednej definicji uwzględniającej wszystkie nasze intuicje na temat istoty złożoności.
Paul Schindler/PantherMedia

Raczej nie znajdziemy jednej definicji uwzględniającej wszystkie nasze intuicje na temat istoty złożoności.

Charles Bennett - fizyk zajmujący się badaniem tego, co nazywamy informacją.
Karol Jałochowski/Polityka

Charles Bennett - fizyk zajmujący się badaniem tego, co nazywamy informacją.

Niejasny jest stosunek opisu obiektu do niego samego. Czy można w matematycznej czy też informatycznej formule zamknąć cały kulturowy, środowiskowy, społeczny, historyczny kontekst opisywanego zjawiska? Jose Borges (pisarz ceniony przez Bennetta) opisał kiedyś podobny wyczyn – w opowiadaniu „Pierre Menard, autor Don Kichota”. Zamiarem jego bohatera jest „stworzenie stronic, które zbiegałyby się – słowo w słowo i zdanie po zdaniu – ze stronicami Miguela de Cervantesa”. Aby ten cel osiągnąć, Francuz Menard uczy się hiszpańskiego, przechodzi na katolicyzm i zapomina historię Europy od roku 1602. Podejmuje wszelkie możliwe wysiłki, aby wstrzelić się mentalnie w kontekst czasu, epoki, intelektu autora dziejów błędnego rycerza. Z powodzeniem – odtwarza „Don Kichota” w sposób perfekcyjny. Ktoś powie, że takie rzeczy zdarzają się tylko w literaturze pięknej, i zapewne będzie miał rację. Ale mimo wszystko próby definiowania stopnia złożoności otaczających nas artefaktów, dóbr kultury, organizmów żywych i żywych inaczej podejmować trzeba – szukając metod nowych, opartych na racjonalnych podstawach.

Proces szacowania głębokości logicznej nie jest trywialny także z powodów matematycznych. W istocie w wielu przypadkach jest on najzwyczajniej niewykonalny, nieobliczalny, w dosłownym tego terminu znaczeniu. Ponadto badane obiekty nie istnieją w próżni. Bomba jądrowa jest na przykład złożona, głęboka logicznie (nad jej stworzeniem głowiły się przecież największe umysły epoki, opierając się na dorobku wielu pokoleń fizyków), ale nawet intuicyjnie nie sposób przypisać jej większą wartość etyczną. – W takiej sytuacji trzeba uśredniać wartość po konsekwencjach. Wybuch bomby w Hiroszimie bezpowrotnie zniszczył niezmierzone zasoby złożoności pod postacią ludzkich myśli, relacji społecznych. W ogólności jednak są one do odzyskania – z ruin miasta i ze wspomnień tych, którzy przeżyli. Podobny dramat, choć na mniejszą skalę, wydarza się zawsze, kiedy umiera człowiek. Odchodzi, ale wiele z jego istoty utrwalone zostaje w pamięci bliskich, przyjaciół – i w skutkach jego uczynków – mówi Bennett.

Problem znikania

W ten oto naturalny sposób docieramy do początku, czyli końca – do kropli wody wysychającej na pustyni. Naszkicowany przez niego projekt to rodzaj racjonalistycznego manifestu, myślowego eksperymentu, ale podawanego z zachowaniem niepełnej powagi. Problem kropli jest dalece poważniejszy.

Co się dzieje z informacją o kropli, jeśli nikt jej na przykład nie sfotografuje? Przepadnie bez wieści? Nie zostawia przecież śladu we wspomnieniach bliskich, nie prowadzi dziennika, nie ma konta na Facebooku. Nie – to nie koan Zen. Informacja o niej uleci w kosmos pod postacią promieniowania cieplnego. W teorii, korzystając z wiedzy na temat mechaniki kwantowej, można byłoby ją kiedyś z tego promieniowania odtworzyć, jak powieść Cervantesa w historii Borgesa, ale w praktyce – raczej nie, bo wymagałoby to zbudowania wielkiego reflektora fotonów obejmującego całą Ziemię, co jest niewykonalne. Natomiast pogoń za uciekającą z prędkością światła informacją jest skazana na porażkę, bo Wszechświat bezlitośnie się rozszerza, unosząc bity danych poza zasięg naszych odbiorników. Trwałość i ulotność (czasem dosłownie) informacji okazuje się wiele znaczącym, naukowym problemem, wcale niezarezerwowanym dla malarzy i poetów. Tym między innymi, czyli przedziwnymi relacjami między światem fizycznym a czymś, co zwiemy informacją, zajmuje się Charles H. Bennett.

Tekst jest jednym z efektów jam session z udziałem Charlesa H. Bennetta i Vlatko Vedrala, fizyka kwantowego z University of Oxford i National University of Singapore. Obu panom serdecznie dziękuję.

 

Charles H. Bennett – urodzony w 1943 r. fizyk zajmujący się badaniem tego, co nazywamy informacją. Jedna z kluczowych postaci fizyki ostatnich lat. Humanista w najszerszym znaczeniu tego słowa. Synteza talentu, skromności i wywrotowego poczucia humoru.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną