Nauka

Chemiczna waga superciężka

Mamy nowy pierwiastek

Wnętrze 120-metrowego akceleratora liniowego w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt. Wnętrze 120-metrowego akceleratora liniowego w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt. G.Otto/GSI Helmholzzentrum
Pierwiastek nr 117 istnieje! Doniesienie z niemieckiego laboratorium w Darmstadt o otrzymaniu nowego, niewystępującego w naturze, pierwiastka zostało potwierdzone.
(ESR) Experimental Sorage Ring w Instytucie w Darmstadt.LSDSL/Wikipedia (ESR) Experimental Sorage Ring w Instytucie w Darmstadt.

Cofnijmy się w czasie o około 15 mld lat. Oto absolutny początek wszystkiego. Wskazówka zegara rusza z pierwszym momentem Wielkiego Wybuchu. W ciągu niewyobrażalnie krótkiej chwili zaczyna istnieć czas, przestrzeń i wypełniająca ją materia. Wszechświat rozpoczyna swoją gwałtowną ekspansję i już po 0,00001 sekundy formują się pierwsze neutrony i protony – cegiełki, z których zbudowane są jądra wszystkich atomów. Panująca w młodym Wszechświecie temperatura jest jednak na tyle wysoka, że cząstki subatomowe nie łączą się trwale.

Polityka 21.2014 (2959) z dnia 20.05.2014; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Chemiczna waga superciężka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021