Matematyka pilnie zatrudnię

Poszukiwana królowa
Firmy ustawiają się w kolejce po matematyków. I słono im płacą. Odkryły, że matematyczne myślenie jest jak napęd atomowy, który zwykłemu rozumowaniu dodaje mocy i rozmachu.
Matematycy mają często niestandardowe podejście do rzeczywistości. A to pomaga w myśleniu strategicznym.
Greg Newington/Getty Images

Matematycy mają często niestandardowe podejście do rzeczywistości. A to pomaga w myśleniu strategicznym.

Raz do roku w maju popularny amerykański portal z ofertami pracy CareerCast publikuje raport o najlepszych i najgorszych zawodach w USA. W tym roku wygrał… matematyk. Przeciętny roczny dochód przedstawiciela tej profesji oszacowano na 101 tys. dol. Dla porównania – drugi na liście profesor akademicki zarabia w Stanach o jedną trzecią mniej. Ale nie tylko o pieniądze chodzi w tej ocenie. Liczą się też warunki wykonywania pracy, towarzyszący jej stres oraz perspektywy na przyszłość.

Te ostatnie w przypadku matematyków uznano za fantastyczne. Powszechnie cytowany przez wszystkie media za oceanem raport prognozuje, że do 2022 r. liczba ofert pracy dla absolwentów matematyki wzrośnie o jedną czwartą. Dodajmy jeszcze, że na trzecim i czwartym miejscu, czyli zaraz po profesorze, CareerCast umieścił dwa inne zawody blisko związane z matematyką: statystyk i aktuariusz. Dla obu perspektywy zatrudnienia są nawet jeszcze lepsze, ale z matematykami przegrywają nieco niższymi zarobkami i znacznie większą dawką stresu. Wynikami raportu entuzjazmuje się Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne. – Zawsze wiedzieliśmy, że rzetelne przygotowanie matematyczne może stać się punktem wyjścia do fantastycznej kariery – mówi Michael Pearson, dyrektor tej organizacji.

Kolejka po matematyka

Dlaczego matematycy rozchwytywani są na pniu?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną