Zmarł profesor Janusz Gil, inicjator rankingu uczelnianego POLITYKI
Odszedł znakomity astrofizyk, badacz pulsarów i gwiazd neutronowych, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. naukowych i współpracy z zagranicą.
prof. Janusz Gil (1951–2014)
Agencja Gazeta

prof. Janusz Gil (1951–2014)

Są wiadomości, na które się nie czeka i liczy, że nigdy nie nadejdą. W niedzielę, 19 października, zmarł nagle profesor Janusz Gil (ur. 1951 r.), znakomity astrofizyk, badacz pulsarów i gwiazd neutronowych, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. naukowych i współpracy z zagranicą. Uczeń profesora Marka Demiańskiego, doktoryzował się i bronił habilitację na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1988 r. naukowo związany z Zieloną Górą , gdzie tworzył Zielonogórskie Centrum Astronomii i dzisiejszy Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Profesor Janusz Gil, uczony o bogatym dorobku naukowym, zainicjował Ranking Naukowy Uczelni Akademickich realizowany razem z tygodnikiem POLITYKA. Zdążyliśmy przygotować dwie edycje, w latach 2013 i 2014. Profesor, choć korzystał z pomocy swoich współpracowników, przedsięwzięciu temu poświęcał wielu czasu i jeszcze więcej serca, gdy godzinami pracowaliśmy nad przełożeniem wyników złożonych obliczeń na informacje zrozumiałe dla wszystkich czytelników. Nie zrażał się przy tym krytycznymi uwagami innych uczonych, tylko cierpliwie i rzeczowo podejmował polemikę.

Nie można zapomnieć, że profesor Janusz Gil był także zaangażowanym popularyzatorem nauki, umawialiśmy się na spotkanie w Zielonej Górze przy okazji otwarcia powstającego w dawnym kinie „Wenus” Centrum Nauki im. Jana Keplera. Cieszę się, że mogłem poznać i współpracować z profesorem Januszem Gilem, żałuję że już mnie po swym Centrum nie oprowadzi. Odszedł przedwcześnie, pozostawiając wiele projektów wartych kontynuacji i to, co najważniejsze – dobrą pamięć.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj