Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Podmokły Wszechświat

Woda starsza od Słońca

Jeśli woda powstała przed Układem Słonecznym, to może wchodzić w skład innych światów. Jeśli woda powstała przed Układem Słonecznym, to może wchodzić w skład innych światów. Hadi Zaher / Wikipedia
Można pogodzić się ze świadomością, że pijemy tę samą wodę, jaką piły dinozaury. Trudniej zrozumieć, że ta woda może być starsza od samej Ziemi.
Tak mogła wyglądać planetoida okrążająca białego karła 170 lat świetlnych od nas. Badania jej szczątków pozwoliły ustalić, że składała się aż w 26 proc. z wody.NASA, ESA, M.A. Garlick Tak mogła wyglądać planetoida okrążająca białego karła 170 lat świetlnych od nas. Badania jej szczątków pozwoliły ustalić, że składała się aż w 26 proc. z wody.

Skąd na naszej planecie wzięła się woda? Dziś już wiadomo, że pochodzi z dwóch źródeł – z uwięzionych wewnątrz Ziemi zasobów pierwotnych z dysku protoplanetarnego oraz z komet i asteroid. Badacze kosmosu zastanawiają się jednak, skąd w takim razie wzięła się woda w Układzie Słonecznym. Czy powstała w wyniku słonecznych procesów jonizacyjnych właśnie w protoplanetarnym dysku otaczającym naszą gwiazdę – jeszcze przed narodzinami planet – czy też pochodzi z zimnego obłoku molekularnego, który poprzedzał narodziny Słońca?

Jeśli woda powstała dopiero w kształtującym się Układzie Słonecznym, może być czymś rzadkim w kosmosie. Jeśli natomiast jest starsza od Słońca i istniała już w materii, która pod wpływem rozmaitych czynników zaczęła się zagęszczać i skupiać, doprowadzając w końcu do powstania Słońca, a potem planet, będzie w kosmosie czymś całkowicie powszechnym, a więc znajdzie się najprawdopodobniej także na obcych i dalekich planetach.

Lodowy Księżyc

Badania teoretyczne, przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astrofizyków, którym kierowali uczeni z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, dowodzą, że woda jest starsza niż Słońce i niemal w połowie wzięła się w Układzie Słonecznym właśnie z zimnego molekularnego obłoku, który istniał na długo, zanim nasza gwiazda powstała. Ustalenia teoretyczne zyskują potwierdzenie w obserwacjach odległych egzoplanet naszej Galaktyki, w których wykrywane są ślady wody (głównie pary wodnej).

Polityka 44.2014 (2982) z dnia 28.10.2014; Nauka ; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Podmokły Wszechświat"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >