O architekturze i urbanistyce dla starszych ludzi

Miasto gotowe na tsunami
Portugalski projekt domu dla starszych ludzi
Aires Mateus Arquitectos/fg&sg

Portugalski projekt domu dla starszych ludzi

Dr Agnieszka Labus, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej
Tadeusz Późniak/Polityka

Dr Agnieszka Labus, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej

Polityka

materiały prasowe

Wiadomo, że do zmian potrzebne są pieniądze oraz powszechne uświadomienie skali i wagi problemu. A prawo?
Prawo przede wszystkim. Począwszy od planów zagospodarowania przestrzennego, w których powinny być wyraźnie zaznaczane miejsca kluczowe z punktu widzenia ludzi starszych. Po przepisy ogólnopolskie, które nakładałyby obowiązek dostosowywania przestrzeni miast do potrzeb ludzi starszych. Np. uwzględniające ich racje przy projektach rewitalizacyjnych. Tak jak funkcjonują już podobne przepisy wspierające osoby niepełnosprawne.

W regionie małopolskim powstał pierwszy w Polsce dokument strategiczny na poziomie regionalnym, który uwzględnia w planach odnowy miejskiej fakt starzenia się społeczeństwa i wynikające stąd konsekwencje. Kolejnym etapem dokumentu strategicznego było stworzenie poradnika dla różnych podmiotów (władze miast, organizacje pozarządowe, służba zdrowia itd.) z kluczowymi rekomendacjami: co robić? Ten dokument to jednak zaledwie wyjątek, a nie reguła.

Inżynier wyróżniony w kategorii „nauki humanistyczne”. Co pani na to?
Spotykałam się ze zdziwieniem. Wszystko dlatego, że zawód architekta kojarzy się stereotypowo z projektowaniem budynku czy osiedla. Ja jednak zajmuję się szerszymi zagadnieniami; interesuje mnie urbanistyka i planowanie przestrzenne, ale postrzegane z szerszej perspektywy ludzkich potrzeb. Stąd w moich badaniach trudno byłoby uciec od nauk humanistycznych, od psychologii, wiedzy o kulturze, gerontologii, geriatrii, antropologii czy socjologii. Mam zawsze w pamięci słowa burmistrza Kurytyby „Architektura jest wtedy dobra, gdy powstaje z prawdziwych potrzeb”. Cieszę się, że w mojej pracy redakcja POLITYKI dostrzegła właśnie te wątki.

Ile zna pani osób w Polsce, które zajmowałyby się problemem odnowy miejskiej w kontekście wyzwań starzejącego się społeczeństwa?
Ani jednej. Ale mam nadzieję, że się pojawią. Wyzwanie starzenia się społeczeństwa istnieje i będzie nabierać znaczenia, więc jeszcze sporo pracy przed nami.

rozmawiał Piotr Sarzyński

***

Dr inż. arch. Agnieszka Labus ma 28 lat i jest jedną z najmłodszych w kraju osób z tytułem doktora. Pracę doktorską poświęconą starzejącym się społeczeństwom europejskim w koncepcjach odnowy miejskiej obroniła rok temu. Jest adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Ma na swym koncie już blisko 40 publikacji naukowych, 20 wystąpień konferencyjnych oraz liczne wykłady w kraju i na świecie. Za swoje badania uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. przez MNiSW oraz Ambasadę Francji. Była ekspertem międzynarodowego projektu poświęconego zmianom demograficznym w Europie Środkowej.

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną