Nauka

Prognoza dla prognoz

Czy ktoś wie, jaka będzie pogoda za tydzień?

Gigantyczny front burzowy nad Sydney w Australii, marzec 2014 r. Władze miasta ostrzegały mieszkańców przed nadchodząca ulewą. Gigantyczny front burzowy nad Sydney w Australii, marzec 2014 r. Władze miasta ostrzegały mieszkańców przed nadchodząca ulewą. Cassie Trotter / Getty Images
Wielka wojna światowa wciąż trwa. Codziennie jesteśmy karmieni informacjami o starciach i frontach. Komunikaty meteorologiczne zostały żywcem przeniesione z teatru działań wojennych.
Satelitarne zdjęcie huraganu Anna z prognozowaną drogą jego przemieszczania się w rejonie Hawajów na Pacyfiku, październik 2014 r.NOAA/Reuters/Forum Satelitarne zdjęcie huraganu Anna z prognozowaną drogą jego przemieszczania się w rejonie Hawajów na Pacyfiku, październik 2014 r.

Toczy się oto przed nami walka naszych armii z armiami przeciwnika. Armia sprzymierzonych zwycięża na wschód od centrum, otacza nieprzyjacielskie wojska i na krok zbliża się ku swemu celowi – stolicy wroga. Przeciwnik poddany naciskowi umyka na zachód, by uczynić ostry zwrot ku południowi, i atakuje naszych z flanki; wnika w zaskoczone szeregi sprzymierzonych...

Takich komunikatów z frontów pierwszej wojny światowej norweski fizyk Wilhelm Bjerknes naczytał się i nasłuchał bez wątpienia bardzo wiele.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Prognoza dla prognoz"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021