Nauka

Spór o GMO – publicyści polemizują z Jackiem Żakowskim

Liam Wilde / Flickr CC by 2.0
Amerykanie ostrzegają Europejczyków przed GMO. Ale czy ich argumenty, przytoczone przez Jacka Żakowskiego, są słuszne?

Z jakiego powodu znani amerykańscy twórcy – m.in. Susan Sarandon, Robert Kennedy jr i Tommy Hilfiger – w porozumieniu z organizacjami wystosowali do Europejczyków list otwarty?

Pretekstem do podniesienia sporu o GMO stały się unijno-amerykańskie dyskusje na temat transatlantyckiej strefy wolnego handlu, odnoszącej się zwłaszcza do kwestii rolnictwa, technologii i żywności (w tym żywności modyfikowanej genetycznie).

Nie ma w tej sprawie jednomyślności: europejskie i amerykańskie standardy dotyczące GMO istotnie się różnią.

„Medialna debata na temat GMO toczy się pod ogromną prawną, PR-owską, ekonomiczną i korupcyjną presją zainteresowanych koncernów. Niezbyt często mamy więc okazję poznać stanowisko ostrożnościowe z pierwszej ręki, czyli bez zniekształceń” – pisze Jacek Żakowski. Jego wpis (a zwłaszcza wspomniany list) wywołał dyskusję w środowisku.

Przeczytaj: wpis Jacka Żakowskiego

Czytaj też głosy polemiczne:

Jacek Żakowski na powyższe listy odpowiedział tutaj. A tutaj ciąg dalszy dyskusji.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną