Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Najgroźniejsze choroby zakaźne świata na jednej mapie

Na którą z chorób zakaźnych umiera najwięcej osób w Polsce? Przed którymi należy się szczególnie chronić podczas wyjazdu do Afryki czy Azji?

Podczas gdy świat wciąż jeszcze opłakuje ofiary śmiertelne epidemii eboli w Afryce Zachodniej (jak dotąd około 5 tys. osób), ryzyko zarażenia się tą chorobą w większości regionów świata jest bliskie zera. Znacznie groźniejszych jest kilka innych chorób zakaźnych – zauważa magazyn „Global Post”.

Global Post/WHOchoroby - swiat

Na potwierdzenie przygotował zestaw map, na których zaznaczył choroby zakaźne, które w poszczególnych krajach świata zabijają każdego roku najwięcej osób. Magazyn oparł się przy tym na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która prowadzi takie statystyki dotyczące 10 najbardziej rozpowszechnionych (grup) chorób, m.in. gruźlicy, HIV/AIDS, chorób biegunkowych, malarii, gorączki tropikalnej, zapalenia opon mózgowych czy zapalenia wątroby.

Jakie choroby zakaźne występują najczęściej w poszczególnych rejonach świata?

O ile w wielu regionach świata największym problemem są czy to choroby związane z biegunką, czy HIV/AIDS, o tyle w Polsce oraz wielu innych krajach naszego regionu najgroźniejsza okazuje się wciąż gruźlica. Większość krajów Europy Zachodniej opatrzono z kolei kolorem szarym. Oznacza to, że najgroźniejsze choroby w tych państwach nie wchodzą w skład tych monitorowanych przez WHO.

Dodatkowo liczby umieszczone na czarnym tle informują o liczbie ofiar śmiertelnych (po uprzednim pomnożeniu przez tysiąc), które dominująca w danym kraju choroba pochłonęła w 2012 roku.

Europa:

.Global Post/WHO.

Azja:

.Global Post/WHO.

Afryka:

.Global Post/WHO.

Ameryka Południowa:

.Global Post/WHO.

Bliski Wschód:

.Global Post/WHO.

Ameryka Środkowa:

.Global Post/WHO.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną