Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Szlachecka bolączka

Podagra atakuje coraz częściej

XVIII-wieczna angielska karykatura cierpiącego na podagrę. XVIII-wieczna angielska karykatura cierpiącego na podagrę. EAST NEWS
Masz w planach majówkę z grillem przy piwie? Uważaj, bo może cię dopaść dolegliwość, która uprzykrzała życie panu Zagłobie.
Ostre wydłużone kryształki kwasu moczowego. Ich osadzanie się w stawach jest powiązane z dną moczanową.Bogjgalindo/Wikipedia Ostre wydłużone kryształki kwasu moczowego. Ich osadzanie się w stawach jest powiązane z dną moczanową.

Czym kończy się brak umiaru, przypomniał sobie niedawno Wojciech Jaroń. – Trochę przeszarżowałem podczas uroczystości rodzinnych, choć ostrzegano mnie, że nie powinienem tego robić – przyznaje. – Dobre mięsko, trochę alkoholu i od razu nawrót choroby. Po co mi to było?

Dna moczanowa – choroba królów i sarmatów niestroniących od wystawnych uczt – daje o sobie znać właśnie przy takich okazjach. „Jak mnie czasem w wielkim palcu łupnie…” – skarżył się Zagłoba w „Ogniem i mieczem”, a wiadomo, że nie gardził trunkami ani tłustym jadłem.

Polityka 18.2015 (3007) z dnia 27.04.2015; Nauka ; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Szlachecka bolączka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >