DOCS+SCIENCE na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym!
Pokazy filmów naukowych DOCS+SCIENCE podczas krakowskiego festiwalu tradycję mają krótką – odbędą się dopiero po raz drugi. Ale w znacznie szerszej niż przed rokiem formule.
mat. pr.

Na pokazy filmów DOCS+SCIENCE Krakowski Festiwal Filmowy oraz Fundacja dla AGH zapraszają w dniach 1–5 czerwca 2015 r. To druga odsłona tego wydarzenia – z szerszym niż przed rokiem programem.

„Tegoroczna edycja to dwukrotnie większa liczba filmów, spotkania z ekspertami, a także szereg wydarzeń poprzedzających festiwal” – zapowiadają organizatorzy.

Sekcja filmów DOCS+SCIENCE jest w całości poświęcona nauce – to szereg dokumentów dotyczących nowych odkryć, innowacji, twórców i pasjonatów nauki. Pokazy odbędą się w nowym miejscu – w salach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Program tegorocznej edycji DOCS+SCIENCE (powiększ):

.
mat. pr.

.

Pełen program krakowskiego festiwalu: tutaj.

Poza przeglądem odbędą się imprezy towarzyszące (kino pod chmurą, kino letnie, pokazy plenerowe). Filmy zaś zabiorą widzów w podróże po świecie (aż po Arktykę) i wszechświecie.

Ścigając arktyczny lód, reż. Jeff Orlowski
Polityka

Ścigając arktyczny lód, reż. Jeff Orlowski

Zachwyt nad logiką, reż. Catherine Gale
mat. pr.

Zachwyt nad logiką, reż. Catherine Gale

Sekretne drogi wędrownych ptaków, reż. Franck Cuvelier
mat. pr.

Sekretne drogi wędrownych ptaków, reż. Franck Cuvelier

Swój film zaprezentuje też dziennikarz działu naukowego POLITYKI Karol Jałochowski. „Rzeczywistość utracona” opowiada o fizyce kwantowej, którą pomoże zrozumieć... choreografia baletowa. – To eksperymentalny film dokumentalny, który powstał dzięki niecodziennemu wparciu Centre for Quantum Technologies (CQT), jednostki badawczej należącej do National University of Singapore, i pod patronatem tygodnika POLITYKA – opowiada reżyser.

Jałochowski sprzeciwia się ukazywaniu nauki w sposób stereotypowy. Ale i potocznemu sądowi, jakoby fizyka nie miała nic wspólnego z filozofią. 

Tematem filmu jest więc pytanie z gatunku zasadniczych: czy rzeczywistość istnieje, czy też jest stwarzania w akcie naszej jej obserwacji? – mówi Jałochowski. Odpowiedzi poszuka w Singapurze i przy wsparciu eksperymentalnej grupy tańca współczesnego Strangeweather Movement. Być może o paradoksach mechaniki kwantowej należy opowiadać nie tylko językiem rozumu, ale i emocji?

W dokumencie występują: Dagomir Kaszlikowski, Artur Ekert, Valerio Scarani, Christian Kurtsiefer, Charles Bennett, Gilles Brassard, Stephanie Wehner, Vlatko Vedral, Faye Lim, Bernice Lee, Christina Chan Jia Ai, Daniel Sahagun Sanchez. Za muzykę odpowiada Jessica Lurie Ensamble.

Na ten i inne filmy naukowe zapraszamy już od 1 czerwca. Wstęp na dokumenty w ramach sekcji DOCS+SCIENCE jest bezpłatny. Otwarcie festiwalu filmowego w Krakowie – już 31 maja.

*

Kontakt:
Marta Czubajewska
Fundacja dla AGH
e-mail: docs+science@kff.com.pl
tel: 501 483 033

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną