Nauka

Szurając podeszwą, stukając obcasem

Krótka historia butów

„Czerwone muletki”, William McGregor Paxton, XX w. „Czerwone muletki”, William McGregor Paxton, XX w. www.bridgemanart.com / FOTOCHANNELS
Chronią stopy przed urazami, zimnem i brudem, a obcas unosi je, dodając wzrostu i seksapilu. Jakie buty noszono sto, pięćset i kilka tysięcy lat temu?
Buty sznurkowe Otziego, Człowieka z Lodu (3300 lat p.n.e.)South Tyrol Museum of Archeology/www.iceman.it Buty sznurkowe Otziego, Człowieka z Lodu (3300 lat p.n.e.)

W trakcie wykopalisk na Starym Rynku w Poznaniu archeolodzy natrafili na mnóstwo zabytków z różnych epok. Jednak to nie monety czy inne metalowe artefakty najbardziej ich ucieszyły, tylko znacznie mniej urodziwe skórzane ścinki. Według kierującej badaniami Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu można z nich złożyć buty, w jakich chodzono 500 lat temu.

Obecność zakładu szewskiego na rynku poznańskim oznaczałaby, że pełnił on nie tylko funkcję handlową, ale i rzemieślniczą.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Szurając podeszwą, stukając obcasem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Dlaczego niektórzy są bardziej kochliwi?

Co sprawia, że jedni zakochują się łatwiej niż inni, i dlaczego niektórzy mają w miłości szczęście, a inni nie.

Magdalena Kaczmarek
09.02.2016