Nauka

Co uwodzi w wodzie

Niezwykłe dzieje żebropławów, beczułników, okrzemek i bruzdnic

Okrzemki, jednokomórkowe glony. Z osadów zawierających ich szczątki powstaje ziemia okrzemkowa. Okrzemki, jednokomórkowe glony. Z osadów zawierających ich szczątki powstaje ziemia okrzemkowa. Kage Mikrofotografie/Phototake, Inc. / BEW
Choć najczęściej widoczny jest tylko pod mikroskopem, plankton to gigantyczna, złożona podwodna społeczność, fascynująca nie tylko biologów morskich.
Bioluminescencja bruzdnic u wybrzeży Kalifornii.Niels Olson/Wikipedia Bioluminescencja bruzdnic u wybrzeży Kalifornii.

Plankton spokojnie może o sobie powiedzieć: „We are the 98 percent”. Stanowi prawie całość oceanicznej biomasy, pozostawiając 2 proc. na przykład wielorybom, które zresztą żywią się głównie krylem (należącymi do planktonu malutkimi skorupiakami charakteryzującymi się zewnętrznymi skrzelami). Wśród tych niepoliczalnych stworzeń, zbyt słabych, by przeciwstawić się oceanicznym prądom (gr. planktós oznacza błąkający się), zachodzą zadziwiające procesy.

Polityka 38.2015 (3027) z dnia 15.09.2015; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Co uwodzi w wodzie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021