„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Złudzenie klimatyczne

Fakty i mity o klimacie

Topniejące góry lodowe w fiordzie Scoresby Sound, wschodnia Grenlandia. Topniejące góry lodowe w fiordzie Scoresby Sound, wschodnia Grenlandia. Hannes Grobe / Wikipedia
Będzie zimno. Będzie gorąco. Będzie miniepoka lodowcowa. Będą susze i upały, a oceany podniosą się o kilka metrów do 2050 r. W co wierzyć?
Jeszcze w 2001 r. IPCC przewidywało, że morza podniosą się średnio o mniej niż 2 milimetry na rok. W rzeczywistości już między 1993 a 2006 podniosły się o 3,3 mm na rok.Kerry Koepping/Carters News/Forum Jeszcze w 2001 r. IPCC przewidywało, że morza podniosą się średnio o mniej niż 2 milimetry na rok. W rzeczywistości już między 1993 a 2006 podniosły się o 3,3 mm na rok.

Przeglądając prasę i klikając po kanałach telewizji, można czasem odnieść wrażenie, że w nauce o klimacie panuje kompletny chaos i nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Według badań CBOS z 2014 r. 46 proc. Polaków uważa, iż uczeni nie są pewni, czy działalność człowieka ma wpływ na klimat, a 34 proc. z nas wątpi, że klimat w ogóle się zmienia. W rzeczywistości jednak żadnego chaosu w kręgach akademickich nie ma. Przeciwnie – badacze klimatu są wręcz zaskakująco zgodni: ocieplenie będzie (i to solidne), poziom mórz się podniesie, a powrót mrozów w stylu XVII w.

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Złudzenie klimatyczne"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021