„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Na Marsa przez Księżyc

Astronauta z załogi Apollo 17 o misji na czerwoną planetę

Harrison Schmitt na Księżycu podczas misji Apollo 17 w 1972 r. Harrison Schmitt na Księżycu podczas misji Apollo 17 w 1972 r. NASA
Rozmowa z Harrisonem Schmittem, astronautą, uczestnikiem misji Apollo 17, ostatniej wyprawy człowieka na Księżyc.
Harrison Schmitt, jeden z 12 ludzi, którzy stąpali po Księżycu.Paweł Małecki/Agencja Gazeta Harrison Schmitt, jeden z 12 ludzi, którzy stąpali po Księżycu.

Mateusz Wyszyński, Paweł Ziemnicki: Jak wygląda niebo oglądane z Księżyca?
Harrison Schmitt: Jest czarne. Tak samo jak w ciągu dnia na Ziemi, nie widać gwiazd. Słońce jest zbyt jasne. Nasze oczy nie są w stanie dostrzec małych punktów światła, którymi są gwiazdy, gdy Słońce tak jasno świeci. Jednak nocą na Księżycu, gdy nie widać Słońca czy Ziemi i gdy wyłączy się sztuczne oświetlenie statku, to po kilku minutach można dostrzec wiele, wiele gwiazd.

Polityka 41.2015 (3030) z dnia 06.10.2015; Nauka ; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Na Marsa przez Księżyc"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021