Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nobel z medycyny: Za badania nad robaczycami i malarią

Karolina Żelazińska / Polityka
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zdobywa troje naukowców: William C. Campbell, Satoshi Ōmura oraz Youyou Tu.

Typowaniem pretendentów do Nagrody Nobla zajmuje się dział Intellectual Property & Science agencji Thomson Reuters. Od 2002 roku analitycy trafnie wskazali 37 laureatów Nobla. Ale nie tym razem. Tegoroczni laureaci nie byli wymieniani wśród pewniaków, bo może nikt nie przypuszczał, że badania nad robaczycami i malarią mogą zostać tak bardzo docenione. Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych.

Choroby wywołane przez pasożyty nękają ludzkość od tysiącleci i stanowią poważny problem zdrowotny w wielu krajach tropikalnych i subtropikalnych, z czego w Polsce – szczęśliwie – nie zdajemy sobie na co dzień sprawy. Co nie znaczy, że również do nas choroby te nie są przywlekane. To, co z perspektywy Europy wydaje się odległe i niegodne uwagi, z dnia na dzień może okazać się każdemu bliskie – przy obecnej łatwości przemieszczania się tropikalne zarazki atakują nieświadomych turystów i bez trudu udaje im się przekraczać granice kontynentów.

Szacunkowe dane na temat liczby ofiar tych chorób zazwyczaj nie trafiają na pierwsze strony gazet. Kto słyszał na przykład o filariozach, stanowiących ryzyko poważnej utraty zdrowia w 80 krajach, gdzie zagrożonych jest nimi prawie miliard ludzi?

William C. Campbell i Satoshi Ōmura odkryli ponad 30 lat temu nową grupę leków o nazwie awermektyny, które działają przeciwko pasożytom (nicieniom) przewodu pokarmowego. Awermektyna i jej nowsze pochodne okazały się właśnie skuteczne w leczeniu wspomnianych filarioz limfatycznych, grożących między innymi tzw. słoniowacizną kończyn.

Trzecia laureatka, Youyou Tu, odkryła z kolei artemisinę – lek stosowany w leczeniu malarii. Dr Wacław Nahorski, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej, potwierdza, że to obecnie najczęściej wykorzystywany w terapii tej groźnej choroby specyfik: – Artemisin był początkowo stosowany w kuracji malarii przez samych Chińczyków. Jego znaczenie doceniono na całym świecie, gdyż skutecznie obniżał liczbę pasożytów w zakażonym organizmie. Gdy okazało się, że po pewnym czasie zarodźce wykazują na niego oporność, nie stracił na znaczeniu, gdyż z powodzeniem dodawany jest dziś do innych preparatów i dalej przynosi bardzo dobry efekt.

William C. Campbell urodził się w 1930 r w Irlandii. Obecnie jest emerytowanym profesorem Drew University, Madison w New Jersey w Stanach Zjednoczonych.

Satoshi Ōmura urodził się w 1935 r. w Japonii, jest farmakologiem i chemikiem. Od 2007 r. emerytowanym profesorem Kitasato University.

Youyou Tu urodziła się w 1930 r. w Chinach. Jest farmakologiem, od 2000 r. profesorem China Academy of Traditional Chinese Medicine.

Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną