Nauka

Martwa kometa na Halloween

600-metrowa czaszka przelatuje właśnie koło Ziemi

NASA
Aż trudno w to uwierzyć, ale rzeczywiście, dzisiaj w odległości nieco większej niż z Ziemi do Księżyca przelatuje obok nas martwa kometa. Na dodatek ma kształt trupiej czaszki.
NASA

Tak naprawdę jest to asteroida, która niegdyś była kometą. Nadano jej symbol 2015 TB145. Odkryto ją 10 października tego roku przy użyciu teleskopu Pan-STARRS-1 (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) w Haleakala, na wyspie Maui na Hawajach. Ten teleskop działa w programie NEO (Near Earth Objects), w ramach którego na zlecenie NASA wiele teleskopów śledzi bezustannie otoczenie Ziemi, by odpowiednio wcześnie wykrywać obiekty kosmiczne, które mogłyby się do niej niebezpiecznie zbliżyć.

Wkrótce kometę przejęły inne teleskopy, m.in. trzymetrowy Infrared Telescope Facility (IRTF), działający na szczycie Mauna Kea na Hawajach. Przeprowadzono też dokładne radarowe pomiary TB145. Dzisiaj kometa ta przelatuje najbliżej Ziemi, w odległości zaledwie 1,3 dystansu Ziemia – Księżyc. To blisko, ale też bezpiecznie daleko, a więc na pewno nie zderzy się z nami.

Okazuje się, że TB145 ma ok. 600 metrów średnicy, obraca się wokół własnej osi raz na pięć godzin i jest typową kometą węglową, która odbija zaledwie 6 proc. padającego na nią światła słonecznego. Czyli tyle co świeży asfalt. Tyle, mniej więcej, odbijają światła inne komety, dlatego uczeni sądzą, że TB145 była kiedyś kometą okresową, jednak obecnie jest już martwa. Nie posiada tzw. komy, a więc otoczki, gazów, pyłu i drobin lodu, które po ogrzaniu przez Słońce sublimują z normalnych komet i tworzą też kometarny ogon. Ani otoczki, ani ogona TB145 nie ma, przyjmuje się więc, że jest już kometą martwą, którą równie dobrze można określić mianem asteroidy.

Następny bliski przelot martwej komety nastąpi we wrześniu 2018 roku w odległości 38 milionów kilometrów, czyli mniej więcej jednej czwartej dystansu Ziemia – Słońce. Będzie to więc przelot bardziej oddalony. Na niektórych zdjęciach, które udało się martwej komecie obecnie zrobić, dzięki cieniom wywołanym przez zagłębienia w jej powierzchni, kometa jawi się jako trupia czaszka. Rzeczywiście. A to oznacza, że wszyscy, którzy obchodzą dziś święto Halloween, nie mogli się spodziewać lepszego prezentu. Prezentu wprost z kosmosu.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacy są nowi bohaterowie dziecięcej wyobraźni

Prof. Małgorzata Bogunia-Borowska, socjolog kultury, mówi o tym, jacy bohaterowie zamieszkują dziś dziecięcą wyobraźnię i jakie mają zadania do wykonania.

Ewa Wilk
10.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną