Nauka

Zanim zabłysną

Jak powstają woda i gwiazdy

Tak w przybliżeniu wygląda młoda gwiazda z dyskiem protoplanetarnym. Na tej wizualizacji przedstawiono młodego olbrzyma. Tak w przybliżeniu wygląda młoda gwiazda z dyskiem protoplanetarnym. Na tej wizualizacji przedstawiono młodego olbrzyma. L. Calcada / ESO
Rozmowa z dr Agatą Karską, astrofizyczką z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, o tym, jak powstają gwiazdy i woda.
Dr Agata KarskaLeszek Zych, Artur Kalicki Dr Agata Karska

Przemek Berg: – Czy dzisiaj wiemy o mechanizmach powstawania gwiazd więcej niż na przykład pięć lat temu?
Dr Agata Karska: – Myślę, że obok kosmologii obserwacyjnej oraz poszukiwania planet to dział badań kosmosu rozwijający się obecnie najszybciej. Dzisiaj istotnie wiemy więcej o tym, jak powstają gwiazdy, głównie dzięki coraz lepszym obserwacjom. Obszary kosmosu, w których formują się gwiazdy, nie są obserwacyjnie łatwe; jest tam sporo pyłu i gazu, który blokuje światło widzialne, więc przy użyciu klasycznych metod nic nie zobaczymy.

Polityka 47.2015 (3036) z dnia 17.11.2015; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Zanim zabłysną"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021