Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Projekt Impossible, oprogramowanie DaVinci Resolve Lite

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Aparat do zdjęć natychmiastowych i kasetka z kliszami firmy Impossible Aparat do zdjęć natychmiastowych i kasetka z kliszami firmy Impossible materiały prasowe
Im więcej w mediach obrazów przemocy i niedoli, tym większa świadomość, jak bardzo nasze codzienne rozterki należą do problemów pierwszego świata. Samo Technoecho jest dowodem lekceważenia powagi globalnej sytuacji. Szukając zatem nowych propozycji, wybraliśmy te, które nie prowadzą do wyzysku, nie utrwalają nierówności społecznych, nie powiększają ilości toksycznych odpadów – pozostają przyjazne dla ludzi, zwierząt i roślin.
Program DaVinci Resolve 12materiały prasowe Program DaVinci Resolve 12

Światłoczułe

Projekt Impossible powstał z inicjatywy kilku zaledwie osób, którym trudno było się pogodzić z odejściem w niebyt technologii zdjęć natychmiastowych, wynalezionej jeszcze w latach 40. przez firmę Polaroid. Projekt miał charakter bardziej sentymentalny niż komercyjny. Fotografie o charakterystycznym, zbliżonym do kwadratowego, formacie zajmowały bowiem niegdyś bardzo interesującą pozycję na rynku i w świadomości użytkowników. Z racji ich niepowtarzalności, jednorazowości, stanowiły bardziej, niż zdjęcia wykonywane w innych technikach, świadectwa ulotności czasu, intymne dowody na istnienie przeszłości. Jednak w latach 90. inwazja fotografii cyfrowej położyła kres tego typu subtelnościom. Stanęły maszyny wytwarzające i aparaty, i materiały światłoczułe. Ale nie był to kres całkowity. Po pierwsze, w szafach i na strychach całego świata wciąż ukrywa się blisko 200 mln kamer Polaroida, w większości wciąż sprawnych. Po drugie, jedną z zamkniętych wcześniej fabryk klisz tego producenta (w holenderskim mieście Enschede) w 2008 r. kupiła grupa entuzjastów z Impossible – i uruchomiła ją ponownie. Z przeróżnych powodów technikę wywoływania obrazu na kliszy światłoczułej opracowano na nowo. Początkowo kasety z kliszami Impossible musiały być przed użyciem utrzymywane w określonej temperaturze. Po naświetleniu zdjęcia trzeba było przez kilka minut chować w ciemnościach. Ale na rynek trafia właśnie druga generacja filmów czarno-białych, które nie wymagają tego typu zabiegów, a jakość przez nie gwarantowana niczym nie odbiega od tej znanej z przeszłości.

Oferta Impossible jest w tej chwili bardzo szeroka. Są i filmy czarno-białe, i kolorowe, i w czarnych, i w białych ramkach.

Polityka 48.2015 (3037) z dnia 24.11.2015; Nauka; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Projekt Impossible, oprogramowanie DaVinci Resolve Lite"
Reklama