10 fundamentalnych spraw według Daniela C. Dennetta
W przeciwieństwie do wielu kolegów po fachu Dennett z pasją pioniera kładzie nacisk na utrzymanie empirycznego związku uprawianej przez niego dziedziny z rzeczywistością. Oto co sądzi na temat podstawowych spraw nurtujących człowieka.
Polityka

Myśląc o umyśle, zastanawiając się nad istotą świadomości, pytając o to, ile wolności jest w wolnej woli, wszyscy myślimy Danielem Dennettem.

Zamiast przestawać z kolegami uprawiającymi filozofię umysłu zza biurka Dennett uparcie pobierał nauki od zaprzyjaźnionych ewolucjonistów, mikrobiologów, kognitywistów oraz specjalistów w dziedzinie nauk o komputerach, którzy znacznie więcej czasu niż w bibliotekach spędzali w laboratoriach lub pisząc własny kod. Zamiast też używać hermetycznych idiolektów filozofii formułował swoje przemyślenia Dennett w języku potocznym, kierując swoje książki jednocześnie do niemających wówczas części wspólnej środowisk filozofów i szeroko rozumianych przyrodników. Poddawał swoje tezy weryfikacji doświadczalnej. Dane z doświadczeń przekładał natomiast na koncepcje funkcjonowania umysłu.

Oto co Daniel C. Dennett sądzi w sprawach fundamentalnych, którymi od wieków zaprzątają sobie głowy myśliciele. I każdy z nas na co dzień.

1. O wolnej woli

2. O moralności 

3. O determinizmie

4. O twórczości

5. O myśleniu

6. O świadomości

7. O sztucznej inteligencji

8. O wierze

9. O filozofii

10. O dualizmie

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną