Nauka

Części (dla) ciała

Co można wymienić w człowieku

Bioinżynierowie, którzy już kilkanaście lat temu wdali się w mariaż z transplantologią, są na najlepszej drodze do tworzenia coraz bardziej złożonych anatomicznie narządów. Bioinżynierowie, którzy już kilkanaście lat temu wdali się w mariaż z transplantologią, są na najlepszej drodze do tworzenia coraz bardziej złożonych anatomicznie narządów. SPL / EAST NEWS
50 lat temu, 26 stycznia 1966 r., po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono nerkę, tworząc podwaliny krajowej transplantologii. W tej dziedzinie otwierają się wciąż nowe możliwości. Czy człowiekowi można będzie wszczepić serce świni, nerkę z probówki albo elektroniczny nos?
Lech Mazurczyk

Gdyby sto lat temu zapytać ludzi związanych z medycyną o najbardziej przełomowe odkrycie, które zmieniłoby jej oblicze i pomogło przedłużać życie, prawdopodobnie wskazaliby na leki skuteczne w niszczeniu zakażeń. Antybiotyki weszły do powszechnego użycia po 1945 r. i zgodnie z przewidywaniami okazały się najskuteczniejszą bronią w walce z zarazkami, zamieniając wiele śmiertelnych chorób – takich na przykład jak zapalenie płuc – w przejściowe infekcje.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Nauka; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Części (dla) ciała"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019