Nauka

Części (dla) ciała

Co można wymienić w człowieku

Bioinżynierowie, którzy już kilkanaście lat temu wdali się w mariaż z transplantologią, są na najlepszej drodze do tworzenia coraz bardziej złożonych anatomicznie narządów. Bioinżynierowie, którzy już kilkanaście lat temu wdali się w mariaż z transplantologią, są na najlepszej drodze do tworzenia coraz bardziej złożonych anatomicznie narządów. SPL / EAST NEWS
50 lat temu, 26 stycznia 1966 r., po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono nerkę, tworząc podwaliny krajowej transplantologii. W tej dziedzinie otwierają się wciąż nowe możliwości. Czy człowiekowi można będzie wszczepić serce świni, nerkę z probówki albo elektroniczny nos?
Lech Mazurczyk

Gdyby sto lat temu zapytać ludzi związanych z medycyną o najbardziej przełomowe odkrycie, które zmieniłoby jej oblicze i pomogło przedłużać życie, prawdopodobnie wskazaliby na leki skuteczne w niszczeniu zakażeń. Antybiotyki weszły do powszechnego użycia po 1945 r. i zgodnie z przewidywaniami okazały się najskuteczniejszą bronią w walce z zarazkami, zamieniając wiele śmiertelnych chorób – takich na przykład jak zapalenie płuc – w przejściowe infekcje.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Nauka; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Części (dla) ciała"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018