Nauka

My, samobójcy

Antropocen, czyli jak zepsuliśmy Ziemię

Do światowej dekarbonizacji musi dojść, czy nam się to podoba czy nie. Do światowej dekarbonizacji musi dojść, czy nam się to podoba czy nie. Getty Images
Na szczycie klimatycznym w Paryżu osiągnięto porozumienie w sprawie ochrony klimatu. Nie wiadomo, czy dokument ochroni ludzkość przed skutkami globalnego ocieplenia. Na pewno nasili dyskusję wokół głośnego ostatnio terminu antropocen. Czyli mówiąc nieco kolokwialnie: co człowiek napsuł na swojej planecie.
Największym zagrożeniem dla ziemskiego klimatu jest utrata bioróżnorodności.H. Grobe/Wikipedia Największym zagrożeniem dla ziemskiego klimatu jest utrata bioróżnorodności.

Politycy zgodnie przyjmujący 12 grudnia 2015 r. porozumienie w sprawie ochrony klimatu uznali to, co od lat mówią naukowcy. I stwierdzili, za ich radą, że najwyższy czas rozpocząć proces rozstawania się z głównym źródłem problemu: paliwami kopalnymi. Ich spalanie jest źródłem dwutlenku węgla. Ten ma szczególne właściwości: gromadzi się w atmosferze, a jego cząsteczki pochłaniają promieniowanie podczerwone. W efekcie zatrzymują ciepło, jakim Słońce obdarza Ziemię, co jest przyczyną tzw.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Nauka; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "My, samobójcy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Ula: Zaczęło się od typowego lesbijskiego zauroczenia

Przyjechałam do Łodzi z małej wioski w 1983 r. Do liceum. Moją trzecią fascynacją była koleżanka z bursy. W bursie to nie mogło się rozwinąć (nocą panie robiły nam naloty, z zaglądaniem pod kołdry).

Edyta Gietka
18.08.2020