Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Jaka jest jakość powietrza w twojej okolicy? Możesz to sprawdzić swoim smartfonem

Isengardt / Flickr CC by 2.0
Wystarczy uruchomić aplikację stworzoną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane aktualizowane są co godzinę.

„Jakość powietrza w Polsce” – bo tak nazywa się ta apka – umożliwia sprawdzenie poziomu zanieczyszczeń w dowolnym miejscu w kraju. Wystarczy pobrać ją na telefon i wpisać nazwę miejscowości, która nas interesuje. Program łączy się z jedną ze stu czterdziestu stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całej Polski, których dane są aktualizowane co godzinę. Wynik pomiaru jest przedstawiany w skali od „bardzo dobrego” do „bardzo złego” stanu czystości powietrza.

Aplikacja mierzy aktualne stężenia benzenu, ozonu, pyłów oraz dwutlenków siarki, azotu i węgla, a w razie wystąpienia w powietrzu szkodliwego poziomu tych składników – wyśle na telefon automatyczne ostrzeżenie. Oprócz tego wszystkie dane mające wpływ na wynik pomiaru przedstawione są na mapie, wykresach i w zestawieniach, które dają bardziej szczegółową wiedzę na temat zanieczyszczeń w naszej okolicy.

Bezpłatna aplikacja jest już dostępna dla użytkowników Androida, w styczniu 2016 roku będzie można z niej korzystać w systemie iOS.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną