„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Nauka

Czy alkohol wyłącznie nam szkodzi? Trwa dyskusja w Wielkiej Brytanii

Sprowokowały ją nowe wytyczne rządowych ekspertów, według których nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu.
.Didriks/Flickr CC by 2.0.

Zdaniem brytyjskich medyków badania z ostatnich lat pokazują, że spożywanie nawet małych dawek alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Dlatego w opublikowanych właśnie zaleceniach rządowi eksperci znacząco obniżyli poziom dopuszczalnego spożycia alkoholu w stosunku do poprzednich wytycznych.

Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami osoby, które piją regularnie, nie powinny spożywać więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo. To odpowiednik sześciu szklanek piwa (o mocy 4 proc.), siedmiu kieliszków wina (11,5 proc.) albo czternastu pojedynczych szotów trunków o większej mocy (40 proc.). 

Wytyczne te zdaniem niektórych są nie tylko zbyt rygorystyczne, ale wręcz stanowią przejaw „niańczenia” obywateli. Tak uznał chociażby Nigel Farage, przewodniczący Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Wezwał on do masowych protestów przeciwko nowym zaleceniom. Według niego ludzie powinni pozwolić sobie na jednego czy dwa drinki niezależnie od tego, czy „skróci nam to trochę życie czy nie”.

Dopuszczalne tygodniowe dawki alkoholu.BBCDopuszczalne tygodniowe dawki alkoholu.

Alkoholu na pewno nie powinny spożywać kobiety w ciąży – potwierdzili brytyjscy medycy. Jak podaje BBC, wszyscy inni niezależnie od płci dopuszczalną tygodniową dawkę powinni rozłożyć na trzy lub więcej dni. Przy czym w niektóre dni należy zachować całkowitą abstynencję.

Lekarze odeszli więc od opinii z poprzednich wytycznych z 1995 r., która codzienne spożywanie alkoholu w małych dawkach uznawała za nieszkodliwe dla zdrowia. Teraz ostrzegają, że regularne spożywanie jakichkolwiek ilości alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani, piersi czy jamy ustnej.

A co z przekonaniem, że alkohol w niewielkich dawkach pomaga chronić nas przed chorobami serca? W swoim nowym dokumencie medycy przyznają, że takie działanie alkoholu da się zaobserwować – ale wyłącznie wśród kobiet po 55. roku życia. I pod warunkiem, że tygodniowa dawka nie przekracza 5 jednostek alkoholu (czyli 2,5 kieliszków wina). U mężczyzn podobnych korzyści nie obserwowano.

Zdecydowanie należy unikać alkoholowych maratonów, czyli spożywania dużych ilości alkoholu za jednym razem, ponieważ, jak słusznie zauważyli medycy, intensywne picie „zwiększa ryzyko wypadków i zranień”.

Zobacz także:
Paweł Walewski: Kilka istotnych uwag o piciu
Stefan Karczmarewicz: O dużych korzyściach z małych drinków

Reklama

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
05.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną