Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Najskuteczniejsze sposoby, żeby zachęcić dzieci do nauki angielskiego

Mirosław Gryń / Polityka
Im wcześniej rozpocznie się naukę, tym lepsze, trwalsze i szybsze efekty. Rodzice nie mają co do tego wątpliwości – tylko czy wiedzą, jak to wpoić swoim dzieciom?

Badania Cambridge English – instytucji przygotowującej egzaminy z języka angielskiego – wskazują, że język angielski jest dziś uznawany za absolutnie priorytetowy i niezbędny, żeby osiągnąć sukces (czy to zawodowy, czy to naukowy, czy to prywatny). Przy czym im wcześniej go sobie przyswoimy, tym łatwiej go opanujemy.

Sprawdzianem tej wiedzy okazują się oczywiście konkretne sytuacje z codzienności: podróże, kontakty z ludźmi różnych narodowości, lektura zagranicznych serwisów internetowych, a nawet przegląd filmów na YouTube. Bez znajomości języka trudno korzystać z jakichkolwiek dóbr kultury, włączając gry, bajki, seriale i zabawy.

British Council wyjaśnia: – Badania pokazują, jak ważne dla rodziców jest to, aby dzieci ćwiczyły praktyczne umiejętności językowe, szczególnie mówienie. Jednak w naszym systemie edukacji pierwszym egzaminem z mówienia jest matura. Wcześniejsze egzaminy – test szóstoklasisty i test gimnazjalny – nie badają tych umiejętności.

– Dlatego uważamy dodaje – że warto pomyśleć o międzynarodowym certyfikacie dla dzieci lub młodzieży, który bada wszystkie umiejętności i zmusza uczniów i nauczycieli do pracy również nad takimi umiejętnościami jak mówienie.

Na starcie wiele zależy od rodziców i strategii motywacyjnych, które stosują wobec dzieci – i właśnie ich postawom przyjrzał się Cambridge English. Wyniki dają do myślenia, zatem przytaczamy:

Do czego dzieciom język angielski 

.Cambridge English/mat. pr..

(powiększ grafikę) 

Rodzice dzieci w wieku 6–12 lat są zgodni, że znajomość języka angielskiego jest dla przyszłości ich pociech kluczowa. 86 proc. rodziców uważa – takie opinie słyszą od swoich pociech – że angielski to w szkole najważniejszy przedmiot. A służy rozmaitym celom doraźnie i w dłuższej perspektywie. 84 proc. ankietowanych sądzi, że opanowanie angielskiego daje wstęp do lepszych szkół, 92 proc. – że pomoże znaleźć lepszą pracę, 89 proc. – że zapewni sukces zawodowy (więc i widoki na awans lepsze), 87 proc. – że gwarantuje wyższe zarobki.

Ale poza sukcesami szkolnymi czy zawodowymi są jeszcze konsekwencje społeczne. W ocenie rodziców znajomość angielskiego otwiera na świat, umożliwiając częstsze podróże. Angielski pomaga do tego zawrzeć ciekawe znajomości z ludźmi z różnych stron świata. Poza wszystkim biegłość językowa przekłada się na wyższe poczucie własnej wartości!

Czy dzieci w ogóle lubią się uczyć angielskiego?

Owszem – powiadają rodzice. Dzieci wykorzystują tę umiejętność i w szkole, i poza nią, między innymi oglądając rozmaite programy (np. bajki) anglojęzyczne, przeglądając informacje w tym języku, słuchając muzyki i audiobooków. Dzieci w wieku 9–12 lat posługują się językiem bardziej czynnie, używając wybranych słówek w esemesach, komentarzach internetowych i rozmowach z innymi ludźmi (w Polsce i za granicą).

.Cambridge English/mat. pr..

(powiększ grafikę)

Znajomość języka rodzice oceniają głównie samodzielnie – poprzez obserwację. Sprawdzają na przykład, czy dziecko radzi sobie w różnych sytuacjach społecznych na wakacjach za granicą, czy jest w stanie poprosić o pomoc czy zamówić posiłek w restauracji.

Ale nie mniej istotne są obiektywne wyniki – na przykład zdobyte certyfikaty. Dlatego co trzeci rodzic wybierając szkołę językową, kieruje się jej doświadczeniem w przygotowywaniu do egzaminów certyfikacyjnych.

.Cambridge English/mat. pr..

(powiększ grafikę)

Jak motywować do nauki

Chwalić, ganić, nagradzać, zachęcać do nauki, a może do kontaktu z rówieśnikami władającymi językiem angielskim? Najskuteczniejsze okazuje się łączenie kilku strategii. A zwłaszcza następujących:

.Cambridge English/mat. pr..

(powiększ grafikę)

Do nauki języka należy zatem podchodzić kreatywnie, uczyć poprzez zabawę i codzienny kontakt, rozbudzać ciekawość. I od początku uświadamiać, że znajomość języka prędzej czy później okaże się na co dzień niezbędna.

Cambridge English – instytucja opracowująca egzaminy dla osób uczących się języka angielskiego oraz dla nauczyciela tego języka. Do egzaminów tych należą m.in. Cambridge English: First, Cambridge English: Advanced. Cambridge English współtworzy także egzamin IELTS.

Egzaminy Cambridge English każdego roku zdaje ok. 5 mln osób ze 130 krajów. Certyfikaty uznaje zaś przeszło 20 tys. instytucji: pracodawców, uczelni oraz agend rządowych (w tym 550 polskich) Więcej informacji na stronach Cambridge English.

British Council to brytyjska organizacja międzynarodowa, odpowiedzialna za rozwój stosunków kulturalnych i promocję brytyjskiej kultury i języka od początku swojej obecności współpracuje z Cambridge English poprzez organizację renomowanych egzaminów językowych, takich jak FCE, CAE czy BEC. Ponadto obie instytucje współtworzą honorowany przez ponad 9 tys. instytucji na całym świecie test IELTS, do którego co roku podchodzi ponad 2 miliony kandydatów.

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy żyjemy w antropocenie? Naukowcy już mieli to ogłosić. I wtedy wybuchła bomba

Wydawało się, że to będzie formalność. Światowe gremium ekspertów przypieczętuje oczywisty fakt, że żyjemy w antropocenie. Ale tak się nie stało.

Agnieszka Krzemińska
14.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną