Zapraszamy na pokazy filmów z cyklu „Pionierzy” w ramach DOCS+Science!
Co łączy ciało i duszę? Czy potrzebujemy matematyki, żeby opisać świat? Czy istnieje coś takiego jak czas? Na te i szereg innych pytań odpowiadają bohaterowie filmów z cyklu Pionierzy – wybitne postaci światowej nauki.
KŻ/Polityka

„Pionierzy” to cykl filmów dokumentalnych poświęcony największym umysłom naszej epoki. Jego pomysłodawcą i twórcą wszystkich filmów jest dziennikarz naukowy POLITYKI Karol Jałochowski. Seria została wyprodukowana przez Tygodnik POLITYKA przy wsparciu Centrum Technologii Kwantowych Narodowego Uniwersytetu Singapuru, kierowanej przez Artura Ekerta instytucji naukowej patronującej temu międzynarodowemu przedsięwzięciu.

Sezon pierwszy składa się z czterech filmów – wszystkie zostaną zaprezentowane w ramach przeglądu DOCS+SCIENCE.PIONIERZY, organizowanego przez Krakowski Festiwal Filmowy i Fundację dla AGH. Partnerem przeglądu jest Festiwal Copernicus. Po każdej projekcji odbędą się spotkania z reżyserem i ekspertami. Wstęp wolny!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Kalendarium

» 28 stycznia | Daniel C. Dennett: Czy homary mają wolną wolę?
» 25 lutego 2016 | Roy Glauber: Bomba, która wstrząsnęła światem
» 31 marca 2016 | Gregory Chaitin: Wyspa cudów
» 28 kwietnia 2016 | Julian Barbour: Koniec czasu, jaki znamy

Wszystkie pokazy odbywają się o godz. 18.00. Adres: 

AGH, Budynek B8, sala 010
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
al. Mickiewicza 30, Kraków.

Więcej o filmach i bohaterach

ROY GLAUBER: BOMBA, KTÓRA WSTRZĄSNĘŁA ŚWIATEM

Roy Jay Glauber, laureat Nagrody Nobla z fizyki za wkład w kwantową teorię koherencji optycznej, amerykański fizyk związany z Uniwersytetem Harvarda w Cambridge. Jest prawdopodobnie ostatnim żyjącym i aktywnym naukowo uczestnikiem projektu Manhattan, którego celem było opracowanie bomby atomowej.

Historia Glaubera rozpoczyna się z chwilą przyjazdu na pustynię Nowego Meksyku, do tajnego ośrodka badawczego, jej kulminacją jest moment testu Trinity i zrzucenie ładunków na Hiroszimę oraz Nagasaki, a puentą – nagroda Nobla, którą Glauber otrzymał za badania w dziedzinie, która nie miała nic wspólnego z badaniami nad bombą. Zajmując się optyką, Glauber zdawał się szukać odkupienia dla swojego udziału w militarnym projekcie stulecia. Rozmowie ze znakomitym fizykiem towarzyszy jego partnerka, Atholie Rosett, co sprawia, że rozmowa nabiera bardziej intymnego charakteru.

DANIEL C. DENNET: CZY HOMARY MAJĄ WOLNĄ WOLĘ?

Daniel Dennett jest prawdopodobnie najwybitniejszym i najbardziej zasłużonym filozofem zajmującym się pytaniami o istotę wolnej woli i świadomości. Idąc pod prąd oczekiwaniom środowiska dla swoich rozważań filozoficznych o funkcjonowaniu umysłu, szukał oparcia w naukach doświadczalnych. Walczy z przekonaniem o rozdziale ciała i duszy. Pyta o to, jak rodzi się i ewoluuje moralność, czy wiara jest zjawiskiem naturalnym, jakie są korzenie irracjonalizmu?

Daniel Dennett kieruje Centrum Studiów Poznawczych na prestiżowym Uniwersytecie Tufts w Bostonie, jest autorem kilkunastu książek, kilku wydanych także w Polsce. W rozmowie o naturze świadomości i mitach z nią związanych towarzyszymy mu w jego letnim domu, na północy stanu Maine.

GREGORY CHAITIN: WYSPA CUDÓW

Greg Chaitin, amerykański matematyk urodzony w Argentynie, to jedna z najbarwniejszych i pełnych pasji postaci światowej matematyki. Przez wiele lat w IBM Thomas J. Watson Research Center zajmował się badaniem i definiowaniem tego, co w matematyce nieobliczalne. Od kilku lat pracuje nad nową, autorską teorią obejmującą złożoność przyrody na sposób matematyczny. „Możliwe – mówi Chaitin – że niebywała kreatywność natury jest bezpośrednią konsekwencją tych cech matematyki, które zwykliśmy uważać za jej ułomność”.

Chaitin i jego żona, a równocześnie partnerka naukowa Virginia, zapraszają na małą brazylijską wyspę, do ich filozoficznej ostoi. Bujna, żywiołowa przyroda staje się naturalnym tłem opowieści filmowej. 

JULIAN BARBOUR: KONIEC CZASU, JAKI ZNAMY

Julian Barbour to jeden z nielicznych wybitnych fizyków teoretycznych, którzy zdołali zachować niezależność intelektualną i formalną od instytucji Akademii. Barbour już od 40 lat stara się wyeliminować z fizyki pojęcia, do których przywykliśmy, a które mogą być całkowicie zbędne i zaciemniające obraz rzeczywistości. Jedną z nich jest, według Barboura, czas.

Brytyjczyk zaprasza do własnego domu w niewielkiej wsi pod Oksfordem, gdzie w przesiąkniętym historią otoczeniu przekonuje o iluzoryczności upływu czasu. Kontrapunktem do opowieści o nieistnieniu czasu jest wątek osobisty – utraconej żony oraz wnuka.

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną